Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  Z té knihy mrazí

Z té knihy mrazí

7. 7. 2015

CIA i al­Káida. Je to skutečný příběh

4.7.2015    Ústecký deník    str. 08    Kultura regionu

    (red)       

Autor knihy Morten Storm nedávno navštívil Česko. Ale i zde měl strach o svůj život

Česko – Na tajné tiskové konferenci v Praze představil bývalý člen al­Káidy a posléze agent CIA Morten Storm knihu „Agent Storm“. Její český překlad vydal Vyšehrad.

         V mladém Mortenu Stormovi byste nehledali džihádistu: 185 centimetrů vysoký zrzavý Dán se silnými bicepsy, motorkář, holdující pití a drogám. Náhodně narazil na knihu o Proroku Muhammadovi, která ho tak uhranula, že konvertoval k islámu a začal vyznávat jeho nejradikálnější verzi jako žák militantní islámské školy v Jemenu. Syna pojmenoval Usáma a důvěrně se přátelil s Anwarem al­Awlakím, vůdcem tamní odnože al­Káidy.

         Po desetiletí života v džihádu se rozhodl skončit s extremismem a ve snaze odčinit dosavadní angažmá se stal dvojitým agentem pro CIA a britskou i dánskou výzvědnou službu. O svém životě v al­ Káidě a CIA napsal s reportéry BBC a CNN knihu Agent Storm. Džihádisté nad ním vyhlásili fatvu, jeho foto zveřejnili na svých webech. Hrozímu smrt.

         „Žijeme v době nebývalých hrozeb. Doufám, že stále existuje možnost, jak bych mohl pomoct civilizovanému světu, aby se bránil,“ říká někdejší islamistický radikál, posléze agent CIA Storm. Jeho strhující kniha napsaná s pomocí odborníka CNN na terorismus Paula Cruickshanka a zkušeného reportéra specializujícího se na Střední východ Tima Listera odhaluje neuvěřitelný příběh člověka, který se vymanil z osidel radikální ideologie.

Vdobě,kdy tisíce džihádistů evropského původu jdou bojovat v řadách tzv. Islámského státu do Sýrie a Iráku a jejich případný návrat do Evropy představuje nemalé bezpečnostní riziko, je příběh agenta Storma o to aktuálnější. Dán Storm se již v mládí dopouštěl násilného jednání, třinácté narozeniny oslavil pokusem o ozbrojenou loupež. Po konverzi k islámu pod novým jménem Murád propadl jeho radikálnímu výkladu, zapojil se do prostředí islamistických radikálů a šel do Jemenu, kde se utvrdil v salafistickém výkladu islámu a získával také další kontakty mezi radikály blízkými al­Káidě. Blízko měl k radikálnímu klerikovi s občanstvím USA Anwaru al­ Awlaqímu, který se stal pro Státy jedním z nejhledanějších nepřátel.

Později Storm islámskou víru opustil a stal se dvojitým agentem pro americkou, britskou a dánskou tajnou službu. Ve své nové roli pomáhal za dramatických okolností s likvidací několika ze svých někdejších islamistických spolubojovníků. Nakonec se rozhodl svůj příběh zveřejnit a s prací pro tajné služby skoncovat.

         Jeho kniha odhaluje život fanatiků, kteří se vydali na cestu masových vražd, ukrývají se s veliteli al­Kajdy v arabské poušti, cvičí se v tréninkových kurzech v Británii. Storm cestoval po světě, plnil úkoly při hledání nejnebezpečnějších teroristů, navštěvoval nejmocnější špionážní centra. Popisuje jejich techniky, rivalitu, noční hýření, ale také bezohledné využití nic netušící civilistky jako volavky.

         Agent Storm je strhující, zcela unikátní příběh nebezpečného života v utajení. Podle knihy už vzniká i film. Točí ho Brit Paul Greengrass, známý filmů o ex agentu CIA Jasonu Bourneovi s Mattem Damonemv hlavní roli.

 

Foto popis|

Region| Severní Čechy

 

Stejná zpráva vyšla také v dalších 6 titulech: Chomutovský deník, Litoměřický deník, Mostecký deník, Teplický deník, Žatecký a Lounský deník

 

Další recenze: http://www.ivysehrad.cz/aktuality/ohlasy-v-tisku-ke-knize/

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook