Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  Sám osud snad řídí strhující kroniku velkého přátelství

Sám osud snad řídí strhující kroniku velkého přátelství

0. 0. 0

Americký spisovatel Ethan Canin (1960), označovaný leckdy za následníka Philipa Rotha nebo Roberta Penna Warrena, získal za své knihy řadu prestižních ocenění. A jeho román Ani králové, ani hvězdy, který nyní v češtině vydalo nakladatelství Vyšehrad, se stal jednou z amerických knih roku 1998.
Přitom to není žádné inovativní dílo ani formálně, ani obsahově, příběh o přátelství dvou nesourodných mužů je starý pomalu jako literatura sama. Co v něm tedy je, že jej čtete prakticky jedním dechem? Jistě, čtení to je příjemné, věty jsou elegantně vystavěny, dialogy jsou nekomplikované a odvíjejí se přirozeně – ale to vše má spousta knih.
Asi to tedy bude v psychologii, jednání a propojení jednotlivých postav, především obou protagonistů, mladíka z Missouri Orna Tarchera a brilantního newyorského bohéma Marshalla Emersona. Hoch z prosté venkovské rodiny a syn dvou profesorů se setkají jednoho zářijového dne roku 1974 před kolejí univerzity, na níž oba začínají studovat. A okamžitě se mezi nimi vytvoří silné pouto, které trvá i poté, co Marshall nechá studií, od nichž ho stejně celou dobu odváděly pitky a sex, a stane se hollywoodským producentem, zatímco méně talentovaný Orno se rozhodne pro zubní lékařství. A ožení se s Marshallovou sestrou Simone.
V podstatě konvenční, byť dějově strhující příběh však tají znepokojivě tragické tóny, vyplývající ze vztahu Marshalla a jeho úspěšného otce. „On si nedělá starosti s tím, jak se mi povede ve světě. On se prostě bojí mě samotného. Má strach, že ho překonám,“ říká o něm Marshall. Cynické od syna? Možná, ale pravdivé.
A tak čtenář ani není překvapen, když nakonec tragický podtón převáží. Vše k němu spělo – jako by příběh dirigoval sám osud.

Recenze: kniha 70 %

Foto popis|

O autorovi| Alena Slezáková editorka MF DNES

Rubrika: Kultura | Strana: 11 | Téma: Vyšehrad
Překlad Michaela Ponocná.
Vyšehrad, 286 stran, cena 298 korunhttp://archiv.newton.cz/mf/2012/03/15/4193e6d37b775d35559d6efbdd29825a.asp

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook