Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  Antonio Vivaldi

Antonio Vivaldi

10. 7. 2014

Slavnostní uvedení knihy Michael Talbot: Antonio Vivaldi s koncertem

17. 4. 2014, 17,00 hodin

Program:

Antonio VIVALDI  (1678-1741)

Čtvero ročních dob – část Zima – L'Inverno

Largo

 

Víte, že Vivaldiho slavný cyklus Čtvero ročních dob (Le quattro Stagioni) byl věnován českému šlechtici Václavu Morzinovi z Vrchlabí a jeho prvním interpretem byla kapela tohoto šlechtice? Třebaže během svého pobytu v Itálii Morzin svůj orchestr možná rozšířil o místní hudebníky, je nepochybné, že základ jeho vynikající kapely (virtuosissima orchestra) tvořili     i v Itálii jeho z domova přivezení čeští hudebníci…

Ke svému písemnému věnování ještě slavný skladatel vydává o hraběti a orchestru tento lichotivý soud: „...La somma Intelligenza, che V.S.Ill(ustrissi)ma possiede nella Musica et il Valore della di lei virtuosissima orchestra...“ (= Svrchovaná znalost hudby, již Vaše slovutná Jasnost chová a kvalita Vašeho virtuozního orchestru...) přinesou prý jeho skladbám až nezasloužený výsledek.
 

Prezentace knihy

Michael Talbot: Antonio Vivaldi
Svazek  věnovaný  slavnému  italskému  skladateli  a geniálnímu  houslistovi  Antoniu Vivaldimu (1678  Benátky  –  1741 Vídeň) má několik ohnisek. Jeho autor, význačný muzikolog Michael Talbot, se soustředí na skladatelův život, vzdělání, postupné rozvíjení jeho mimořádného nadání i na rozbor jeho hudebních skladeb a operních děl. Na třech stovkách stran se tak před čtenářem odvíjí živý příběh umělecky nesmírně plodného a vlivného komponisty a mimořádného hudebního virtuosa,  který svým dílem učaroval nejen své době, ale stejně tak silně promlouvá i k sluchu dnešních posluchačů.

(Vydalo nakladatelství Vyšehrad. Knihu si můžete koupit za zvýhodněnou cenu.)

 

Hudební část po představení knihy

Začátek koncertu 17,45 hod., předpokládaný konec 18,30 hod.

 

Antonio VIVALDI  (1678-1741)

Sonáta D dur (realizace O. Respighi) pro housle a cembalo                                                       Moderato                                                                                                                                                                            Allegro moderato                                                                                                                                                                                                             Largo                                                                                                                                                                                    Vivace

 

Sonáta D-dur má původní název Sonatina in Re maggiore per violino e basso, to znamená, že hudebník doprovázející houslistu si musel udělat realizaci tohoto opusu sám. Zde se tohoto úkolu ujal slavný italský skladatel Ottorino Respighi a v jeho realizaci se tato sonáta dostala na repertoár houslistů.

 

Tomaso A. VITALI  (1663 -1745)                      

Chaconne g-moll pro housle a cembalo

Molto moderato

 

Ital Tomaso Vitali byl současníkem Vivaldiho, osobně se znali a navzájem se inspirovali. I jeho hudební odkaz se stal trvalou součástí barokního repertoáru umělců po celém světě. Chaconne g moll pro housle a kontinuo je jeho asi nejslavnější skladbou. Dočkala se proto mnoha úprav, mj. houslový virtuos Jasha Heifetz ji upravil pro housle a varhany. Hraje se též s orchestrem nebo s klavírem. Baroknímu, originálnímu pojetí je však nejblíže úprava s cembalem, kterou uslyšíme. Již téměř tři sta let tato okouzlující hudba působí na lidské city s nezměněnou naléhavostí a účinkem.

 

(emblémy stejné jako na pozvánce – změna pořadí – muzeum dát dopředu)

 

 

strana 2

 

 

Jaroslav Šonský

Je přední houslový virtuos českého původu žijící přes 30 let ve Švédsku. Studoval na pražské HAMU u Alexandra Plocka. Ve složení repertoáru i v uměleckém zaměření jsou mu vzory Josef Suk, David Oistrach, Henryk Szeryng a duo Semjon Snitkovsky – Leonora Josiović.

Jaroslav Šonský řadu let působil v klavírním triu (EPOS TRIO - BERLIN) spolu s Janem Dieselhorstem, violoncellistou Berlínské filharmonie, a s Gesine Tiefuhr u klavíru. Jako sólista a komorní hráč koncertoval ve více než dvaceti zemích světa, a to i při velmi prestižních událostech (pro švédského krále nebo při poslední zahraniční návštěvě prezidenta Havla v Německu). Výrazným úspěchem byla jeho vystoupení na festivalu Budapešťské jaro (2009) a na několika turné v Brazílii (2001-2009) s brazilskou klavíristkou Patrícií Bretas. Připravil též dvě velice oceňovaná turné Norrköpingského symfonického orchestru v ČR (2000 a 2009) v rámci švédského předsednictví EU. Spolupracoval také na přípravě projektu Martinů Revisited ve Švédsku. Za nezištnou propagaci české kultury ve Švédsku obdržel J. Šonský již v r. 2003 cenu "Gratias Agit" udílenou ministerstvem zahraničí ČR.

Během svých českých turné vystupoval také například s Jitkou Čechovou, jako sólista vystoupil v ČR mj. s Virtuozi di Praga, Jihočeskou komorní filharmonií, Filharmonií Hradec Králové nebo s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín.

Od roku 2008 rozvíjí spolupráci především s francouzskou klavíristkou Sylvaine Wiart

a opět i s cembalistkou a klavíristkou Gesine Tiefuhr. V Praze založil a vede od roku 2012 vlastní komorní ansámbl Martinů Strings Prague. Jaroslav Šonský hraje na mistrovský nástroj Jean Baptista Vuillaume. 

Gesine Tiefuhr

pochází z Hannoveru. Studovala klavír u prof. Bernarda Eberta na Vysoké škole hudební, kde současně ukončila studia ve hře na varhany a cembalo. Ve studiích klavírní hry pokračovala dále u Yara Bernette v Hamburku a později u Hanse Leygrafa a Leonory Josiović z Moskvy. Důležitou složkou její hudební činnosti byla již záhy i komorní hudba a doprovázení pěvců. Koncertovala s různými hudebními partnery ve většině evropských zemí, ve Střední a Jižní Americe a podílela se na mnoha rozhlasových a gramofonových nahrávkách. V letech 1978-1986 působila Gesine Tiefuhr jako klavírní doprovod                         v sólistických třídách na Vysoké škole hudební v (Západním) Berlíně. Velmi často koncertovala se svým manželem, violoncellistou a předsedou Berlínské filharmonie Janem Diesselhorstem v duu, a v letech 1991 – 2004 spolu s ním a s Jaroslavem Šonským v klavírním triu (EPOS TRIO – BERLIN). Po předčasném manželově úmrtí nyní pokračují s Jaroslavem Šonským v koncertní činnosti jako duo housle – cembalo.

Na snímcích:

                                            Ing. Martina Fialková - Český dialog + Mezinárodní český klub:

                                            Emanuele Gadaleta - ředitel Českého muizea hudby

                                            Dr. Giovanni Sciola - ředitel Italského kulturního institutu:

zástupce z nakl. Vyšehrad: ing. Pravomil Novák, ředitel

                                            Mgr. Radka Fialová, odpovědná redaktorka knihy

                                            Mgr. Václav Kapsa, Ph.D. - odborná revize knihy

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook