Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  Bohatý Petr Vaďura - Týdeník Rozhlas

Bohatý Petr Vaďura - Týdeník Rozhlas

0. 0. 0

| 19.7.2011 | rubrika: Tvář za mikrofonem | strana: 7 | autor: Alena SojkováLidé jako Petr Vaďura obvykle pod slovem bohatství nechápou hojnost hmotných statků. Jejich bohatství, o které pečují a které rozhojňují,je na první pohled neznatelné,vyloupne se až po chvíli hovoru:empatie, nesobeckost,pracovitost... A také víra,která určila životní směřování rozhlasového redaktora,jehož hlas můžeme slyšet v náboženských pořadech Vltavy,Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plzeň.

Otázka,která se při setkání s Petrem Vaďurou bezprostředně dere na jazyk,je nasnadě:Jak může při tolika povinnostech - přípravách čtyř až pěti rozhlasových pořadů týdně,polovičním úvazku mediálního pracovníka v plzeňské diecézi, polovičním úvazku u metodistů,výchovou čtyř dětí a dojížděním za prací z Tachova - vydržet takové pracovní nasazení?Přímé odpovědi se ale nedočkáte. Petr Vaďura začne mluvit o svých pořadech (například Výzvy přítomnosti,Ranní slovo)a příspěvcích do Křesťanského magazínu,a přes únavu, která je mu vidět na očích,ožívá a podrobně se rozpovídává třeba právě o přípravě Ranního slova: „To je liturgické čtení na každou neděli. Výběr dělám sám a sám si také pozvu hosta,který se nad oním starozákonním nebo novozákonním textem,žalmem či evangeliem zamýšlí. Mám velkou radost z odezvy tohoto pořadu - nejen od posluchačů. Přišla i nabídka z nakladatelství Vyšehrad,abych na základě Ranního slova připravil text pro knižní vydání. Už vyšly čtyři svazky,nyní připravuji pátý.“
Je náboženské vysílání určeno jen křesťanům?Dočkají se redaktoři ohlasů i od lidí,kteří nepatří k žádné církvi?„O tom vypovídá poslechovost pořadů. ČRo Plzeň vysílá Křesťanskou vlnu v neděli ráno od sedmi do osmi. Když před lety probíhal průzkum,ukázalo se,že tento pořad poslouchá pětadvacet až třicet tisíc lidí. Aby si někdo v neděli přivstal a poslouchal křesťanské vysílání,to už musí být nadšenec.
V západních Čechách,které jsou silně sekularizované,pětadvacet tisíc křesťanů rozhodně není. Nebo si vezměte Křesťanský týdeník na Radiožurnálu. To je nejposlouchanější pořad Českého rozhlasu vůbec.
Proč?Snažíme se přinášet pozitivní zprávy,ale přitom nic nelakovat na růžovo. Nejde jen o kultivaci intelektu,o to,že se dozvím nové poznatky,ale dotýkáme se lidského nitra a to posluchači vnímají pozitivně,“ zamýšlí se Petr Vaďura. K rozhlasové práci a náboženskému vysílání se dostal oklikou. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy,obor čeština -dějepis,a v roce 1986 nastoupil jako učitel na základní školu v Hronově. Zakrátko se odebral na vojnu,kde - ač pochází z nevěřící rodiny - našel cestu k Bohu. Po návratu do školy odmítl podepsat učitelský slib o věrnosti marxisticko-leninským zásadám při výchově mladé generace a byl ze školy vyhozen. Po několika dělnických povoláních a místu vychovatele v Jedličkově ústavu začal pracovat pro církev Křesťanské sbory. V devadesátých letech ho oslovila rozhlasová stanice Trans World Radio a odtud byl už jen krůček na vlny Českého rozhlasu Plzeň. Šikovného redaktora si všimli i na celostátních stanicích a nastaly hektické časy. Tak hektické,že se mu před dvěma roky udělaly mžitky před očima přímo při živém vysílání,a zatímco jeho ošetřoval lékař ze záchranky,host ve studiu plynně dokončil pořad včetně závěrečného odhlášení. Donutila Petra tahle zkušenost zmírnit pracovní tempo?„To víte,že do toho zase spadnete. Ale už se vyhýbám živému vysílání,které přece jenom zvyšuje adrenalin. Na druhé straně předem připravené pořady jsou pracnější. Jsem perfekcionista, a tak stříhám a brousím projev svých hostů jako drahokam,takže nakonec mluví,jako když tiskne. Mnohdy jsou sami překvapeni,“ usmívá se Petr Vaďura.
A jaké je to jeho největší bohatství?„Vedle zdraví pochopitelně moje rodina. S manželkou máme čtyři děti,které jsou zcela po ní.
A možná proto jsou tak skvělé.“

Knihy rozhovorů, které vedl Petr Vaďura:

Nevystižitelný

Jiří Beneš: Nevystižitelný Bůh

Na čem

Jan Heller: Na čem mi záleží

Znamení

Jan Heller: Znamení odkazující k nebi

Zůstat

Jan Sokol: Zůstat na zemi

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook