Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  Dějiny nás učí, jak žít: Rozhovor s prof. Kropáčkem

Dějiny nás učí, jak žít: Rozhovor s prof. Kropáčkem

3. 12. 2012

Rozhovor vedla šéfredaktorka Listů Prahy 1 Martina Fialková

Držím se stále konzervativních moudrostí: Historia magistra vitae, říká profesor Luboš Kropáček, orientalista a afrikanista. Působí na Univerzitě Karlově, je autorem stěžejních publikací ve svém oboru, překládaných a citovaných také v zahraničí. Nyní spolupracuje intenzivně s nakladatelstvím Vyšehrad, které se chopilo vydávání nových Dějin světa v šesti svazcích. Profesor Kropáček je označuje za přelomové a potřebné dílo. „Tyto dějiny mají encyklopedický charakter, ale jsou zpracované čtivě. Nikoli do abecedně řazených hesel, ale jako souvislý přístupný výklad. Takto pojatá historie nás učí, jak žít ve světě propojených kultur...“

Jaká je vaše role při vydávání tohoto zásadního díla?                                                                           U tak obrovského a významného projektu je přirozené, že si nakladatelství vytvořilo skupinu odborníků pro některé tematické okruhy. Jde o to, aby překlad německého textu odpovídal naší odborné terminologii. Jako oreintalista zaměřený na Blízký východ, muslimské země a Afriku se snažím být nakladatelství užitečný právě kontrolou textů, které se k těmto oblastem vážou.

Jak jsem si všimla při prolistování nového, druhého dílu, je právě jim věnován podstatně větší prostor než tomu bývalo v dřívějších učebnicích nebo obdobných publikacích. Zdá se, že tyto Dějiny světa nejsou tolik zahleděné jen do Evropy.                                                                                                                                                     Ano, komplexnost je jejich podstatným rysem. Sledují vztahy mezi jednotlivými kulturními centry a oblastmi od prehistorie až do dnešní doby, kdy se globalizace stala běžným tématem. Mezi autory i editory jednotlivých svazků jsou opravdu význační odborníci na mimoevropské oblasti. Dosud užívané klasické dělení historie na pravěk, starověk, středověk a novověk je silně eurocentrické a orientalisté na to už od 60. let upozorňovali.

celý rozhovor najdete na http://www.ivysehrad.cz/kniha/balicek-dejiny-sveta/

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook