Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  Evropská rodina Coudenhove-Kalergi

Evropská rodina Coudenhove-Kalergi

14. 2. 2019

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12119480773-evropska-rodina-coudenhove-kalergi/21856226672/

Jak žila šlechta před sto lety a jak žijí její potomci dnes? Koprodukční dokument představí žijící příslušníky slavného rodu Coudenhove-Kalergi, jehož osud se pozoruhodně prolnul s tragickou historií 20. století. Režie Helene Maimannová

 
 

Coudenhove-Kalergi jsou mimořádná rodina. Německo-česká vysoká šlechta, původně z Nizozemska, přišla do Čech v období napoleonských válek. Je spřízněna s Habsburky a všemi velkými šlechtickými rody bývalé rakousko-uherské monarchie. Jsou ale navíc evropskou rodinou s mnoha neobvyklými životními osudy, které odrážejí evropské dějiny 20. století.

Ústřední postavou filmu je Barbara Coudenhove-Kalergi, velká dáma rakouské žurnalistiky, která působila řadu let jako korespondentka ORF ve východní Evropě a informovala tak v zahraničí o blížícím se převratu ve státech za železnou oponou. Od roku 1989 vedla kancelář ORF v Praze.

Její dědeček Heinrich působil jako obchodní atašé na rakousko-uherském velvyslanectví v Tokiu a oženil se s Japonkou. Po smrti svého otce se vrací s celou rodinou zpátky do Čech a přebírá starost o panství v Poběžovicích. Jeho žena Mitsu je jednou z prvních Japonek, které přišly do Evropy.

Strýc Richard Mikuláš byl zakladatelem Panevropské unie, nejstaršího hnutí pro sjednocení Evropy, k němuž patřili mimo jiné A. Einstein, T. Mann, K. Adenauer nebo O. von Habsburg. Barbara Coudenhove-Kalergi, narozená v Praze, je jednou z posledních, kteří mohou vyprávět o životě německo-české aristokracie a také o práci televizní zpravodajky v období studené války.

Rodina, jejíž členy je v současnosti možné potkat ve Vídni, Washingtonu, Londýně, ale i Tokiu, se v srpnu 2017 sešla ve středu Evropy a všichni napříč generacemi usedli k jednomu stolu, aby probrali příběhy svých babiček a dědečků: hraběnek a hrabat, ale také věhlasných umělců a intelektuálů. I nejmladší členové naslouchali vzpomínkám o své rodině, která v první polovině 20. století vlastnila panství nejen v Čechách, ale v celé Evropě a cestovala prakticky po celém světě. Na tomto setkání byl natočen první filmový materiál. Příběh rodiny bude vyprávěn přímo jednotlivými členy rodiny. Natáčení proběhlo ve Vídni, Praze, Plzni, v několika českých barokních městech a na zámku Poběžovice a Březnice, kam Barbara jako dítě jezdila na léto.

 

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook