Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  Peter Kováč: Anežský klášter v Praze

Peter Kováč: Anežský klášter v Praze

0. 0. 0

Luxusní knihy o dvou skvostech české gotikyPrávo | Rubrika: Kultura | Strana: 17 | Autor: Peter Kováč


Na knižním trhu se během jednoho týdne objevily dvě reprezentativní publikace věnované významným památkám českého umění – Svatovítské katedrále na Pražském hradě, dílu Matyáše z Arrasu a Petra Parléře i jejich následovníků, a pražskému Anežskému klášteru, který byl i pohřebištěm a svatyní Přemyslovců.
Sedmisetstránková Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha (vydalo Nakladatelství Lidové noviny) má především podobu atraktivní dárkové publikace.
Nejcennější na ní je pořízení fotografií, které byly udělány po nedávném restaurování. Jedním z fotografů byl i Jiří Kuthan, který jako znalec architektury přesně ví, co a jak prezentovat.
Sám text Jiřího Kuthana a Jana Royta se týká dějin katedrály, kombinuje bilanci historických faktů i uměleckých stylů s rozšířeným památkovým soupisem.
Pro historičku umění Helenu Soukupovou se Anežský klášter v Praze stal celoživotním osudem. Už v roce 1989 o něm vydala stejnojmennou knihu, která byla vzorovou ukázkou pečlivé kunsthistorické práce.
Aktuální, téměř pětisetstránková kniha (Vyšehrad) není jen luxusnějším reprintem. Soukupová objevila řadu nových poznatků o osudech stavby a její výzdobě i o zakladatelce kláštera sv. Anežce, vedle sv. Václava nejslavnější duchovní představitelce rodu Přemyslovců. Výsledkem je erudovaná vědecká monografie, ale současně i čtivý příběh, který zaujme každého zájemce o český středověk.

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook