Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  Recenze na knihu

Recenze na knihu

3. 5. 2019

Sběratel sněhu

Jan Štifter

Novinář a spisovatel Jan Štifter vydal tři úspěšné knihy, dějově spjaté s jeho rodištěm Českými Budějovicemi. V nejnovějším románu se vzájemně propojují události z období let 1930, 1956 a 2017. Čtenář jimi putuje spolu s hlavní postavou, mladým Dominikem.  

Osudy někdejších obyvatel v nevšedně pojatém rodinném příběhu z třicátých let nečekaně zasahují do života postav ze současné doby, aby je navigovaly k odhalení tajemství dávných událostí. Příběh se odehrává v dnes již neexistujícím prostoru tzv. Šmídovny, domu obývaném těmi nejchudšími z města, kde nouzové byty ve velkém sále vymezoval pouze závěs nebo nábytek a jeho nájemníci se o soukromí se dělili s ostatními.

Strhující děj čtenáře vtáhne do neklidné doby třicátých let a poválečného období spojeného s odsunem německých obyvatel. Dominik, uchovávající si hmatatelnost současnosti sběrem vzorků sněhu, jež ukládá do mrazáku, je okolnostmi vybízen, aby díky neočekávanému setkání s chlapcem, jenž se mu zjevuje v noci u postele, starého deníku a dalších stop mohl za pomoci blízkých rozuzlit starou, dosud nevyřešenou příhodu.

Napínavá kniha vrstveného děje s podtextem síly přátelství a lásky aspiruje na titul Cena Česká kniha 2019.

Vyšehrad  - Albatros Media 2018, 304 s.

Dana Vondrášková, eSeznam.cz

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook