Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  Ředitel Vyšehradu

Ředitel Vyšehradu

4. 2. 2016

doporučuje v Literárních novinách co číst a vybírá z nového edičního plánu

Vyšehrad

vybírá ředitel Pravomil Novák:

Vloni jsme zaznamenali velký čtenářský zájem o knihu Agent Storm - Můj život v al-Káidě a CIA. Je to autobiografie Dána, který po konverzi k islámu propadl jeho radikálnímu výkladu a odešel do Jemenu účastnit se ozbrojeného džihádu. Nyní

chystáme knihu z druhého břehu – o muslimech, kteří svádí boj proti sílícímu náboženskému extremismu. Jejich zápasy často zůstávají západním čtenářům utajeny, a přece jsou to právě tito neznámí hrdinové, spisovatelé, umělci, učitelé, právníci, aktivisté a aktivistky, kteří v boji s islamismem nejvíce riskují a jsou jeho nejčastějšími obětmi, stejně jako nejodvážnějšími protivníky. Karima Bennoune, Alžířanka žijící ve Spojených státech, profesorka mezinárodního práva na Kalifornské univerzitě, sledovala po několik let události v řadě zemí, od Kanady, Francie a Ruska přes Alžírsko, Mali, Niger a Senegal až po Palestinu a Izrael. Vedla mnoho desítek rozhovorů s muži a ženami, kteří zápasu s extremismem zasvětili život. Její kniha Tady vaše fatwa neplatí je strhujícím  a zároveň potřebným příspěvkem k hlubšímu poznání toho, co se skutečně v nitru islámského světa děje.

Patřím k fanouškům Divadla Járy Cimrmana, proto mě těší, že budeme vydávat knihu s jeho spoluzakladatelem Miloňem Čepelkou. Čepelkův záběr je však mnohem širší. Je autorem několika sbírek povídek a románů s veskrze hororovou tematikou, a také několika epických básní o smrti. Uvádí dechovku a píše pro ni texty, zatímco v šedesátých letech psal texty pro hvězdy pop music, třeba pro Martu Kubišovou. Knihu rozhovorů s ním napsal známý publicista Aleš Palán a pánové ji nazvali Nedělňátko, aneb s Cimrmanem v zádech. Není to jen pohled do zákulisí oblíbeného českého divadla, je to pohled za kulisy samotného Miloně Čepelky. Někdy je to docela horor, jindy velká legrace.

V české historiografické produkci dosud chyběla první ucelená husákovská monografie.  Historik Michal Macháček zvednul tuto rukavici a napsal nový životopis posledního prezidenta komunistického Československa. Sleduje v něm jeho dlouhou kariéru od samých počátku, zaměřuje se na Husákův původ a rodinné zázemí, mládí, studia a vstup do Komunistické strany Československa, jeho působení za války a za Slovenského národního povstání, v poválečné politice, jeho odsouzení v procesu se slovenskými „buržoazními nacionalisty“, úspěšně završené úsilí o rehabilitaci a postupný návrat na mocenské výsluní. Stranou nezůstává ani Husákův osobní život, i tady přináší kniha nová zjištění. Symbol zatuhlosti a stagnace normalizační doby tak v Macháčkově knize vystupuje jako osobnost mnohovrstevnatější, než jak bývá obvykle vnímána.

http://literarky.cz/literatura/222-literatura/21442-co-budeme-letos-ist-2

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook