Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  Už dnes: Knihy mají zelenou.

Už dnes: Knihy mají zelenou.

23. 4. 2015

Už dnes: Knihy mají zelenou. Co na to říká nakladatelství Vyšehrad? Rozhovor s ředitelem nakladatelství P. Novákem

23.4.2015    Ústecký deník    str. 07    Kultura regionu

    (tur, dts)       

SVÁTEK KNIH

 

Severní Čechy – Dnešek je důležitým dnem pro příznivce knih i knihy samotné. Akce Knihy mají zelenou je i radost.

            „Oslavte Světový den knihy a autorských práv čtením. Dárky dostanete i vy – slevu 15 % na nákup tištěných knih ve vašem oblíbeném knihkupectví,“ zvou pořadatelé. Rozhovor k akci dal Pravomil Novák z Nakladatelství Vyšehrad.

Jak se žije nakladateli v ČR?

            Ve srovnání s většinou zemí EU je jeho situace těžší. Ceny vstupů jsou srovnatelné, ceny knih výrazně nižší. Dalším omezením je malá jazyková oblast a s výjimkou SR minimální šance exportu českých knih. V porovnání s jinými zeměmi i omezená podpora vydávání původní i překladové literatury od státu.

Jak vnímáte rozdíl před a po příchodu e­knih a e­shopů?

            Obavy, že e­knihy způsobí pokles prodeje tištěných knih, se nepotvrdily. Obě formy asi oslovují rozdílné skupiny čtenářů, spíše se vzájemně doplňují. Prodej knih v e­shopech roste. Možnost objednat si žádané knihy prakticky odkudkoli a kdykoli je výhodná pro čtenáře, který nemá v blízko knihkupectví se širokým sortimentem či knihkupce, ochotného požadovanou knihu objednat. Ale řada e­shopů nabízí knihy se slevou 20 % i větší, tím poškozují kamenná knihkupectví. Knihkupci si stěžují, že jejich knihkupectví slouží,hlavně u dražších knih, jako vzorkovna. Zákazník si tam knihu prohlédne a pak si ji objedná v některém e­shopu. Liší se vaše spolupráce s knihkupci v metropolích a knihkupci malých měst? A co pro vás znamená zánik některých z nich?

Vyšehrad má vlastní obchodní zástupce, ti pravidelně navštěvují většinu knihkupectví. Jiná je spolupráce s těmi velkými, hlavně v Praze i Brně, ta navštěvujeme i vícekrát za týden, a knihkupectvími malých měst. Ale je pro nás důležitá spolupráce s každým knihkupcem a jsem rád, že většina z nich přes všechny obtíže zůstává na knižním trhu.

Co děláte pro podporu knihkupců a jaká je vaše spolupráce?

            Informujeme je o připravovaných titulech, ve vybraných knihkupectvích pořádáme besedy s autory i autogramiády. Na našich stránkách i v jiných informačních materiálech uvádíme seznam a adresy knihkupectví, se kterými spolupracujeme.

Co dělat, aby si ke knihám našlo cestu více čtenářů, více dětí?

            Kampaně na podporu četby, čtenářské soutěže, propagace a podpora dětské literatury, spolupráce se školami.

Jak by se mělo pomáhat knihkupcům, aby jejich obchody, které mnohdy nahrazují kulturní a společenská centra, nezanikly?

            Významná by měla být hlavně podpora ze strany příslušných obcí a regionů. V jejich zájmu by měla být podpora knihkupců, kteří krom kulturního přínosu vytváří i řadu pracovních míst a přispívají do obecních rozpočtů.

Jaká je vaše nejoblíbenější kniha?

            Těžko se rozhodnu pro jednu – E. Pargeterová – Nebeský strom, A. de Saint ­Exupéry – Citadela, M. Cravenová – Slyšel jsem sovu zavolat své jméno.

Proč jste se rozhodli zapojit do akce Knihy mají zelenou?

            Po úspěšné loňské kampani Knihy bez DPH jsme se rozhodli v rámci Svazu českých knihkupců a nakladatelů pro akci zaměřenou na podporu prodeje knih v kamenných knihkupectvích. Cílem je i oslovit mladé čtenáře, aby si našli cestu ke svému knihkupci. To vše pokládám za velmi důležité. Proto se i Vyšehrad do akce zapojil.

 

Region| Severní Čechy

 

Stejná zpráva vyšla také v dalších 6 titulech: Děčínský deník, Chomutovský deník, Litoměřický deník, Mostecký deník, Teplický deník, Žatecký a lounský deník

 

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook