Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  Představení knihy

Představení knihy

8. 1. 2019

 

Tomáš Halík představí knižní rozhovor nazvaný Vzdálená Evropa?

 

Dvojjazyčnou knihu rozhovorů s Antonem Otte představí 18. ledna v 15.30 h na Vyšehradě v Novém děkanství (K Rotundě 10, 128 00 Praha 2) profesor Tomáš Halík společně Danielem Hermanem, bývalým ministrem kultury, a bývalým europoslancem Martinem Kastlerem. 

„Veden úvahou Antona Otteho, že má-li mít společná Evropa budoucnost, potřebuje společné příběhy, jsem se pokusil udělat právě s ním rozhovor o jeho životě,“ vysvětluje autor rozhovorů Josef Beránek. „O životě českého Němce, jehož otec byl po válce za nejasných okolností odsouzen Lidovým soudem k trestu smrti. On sám později vycestoval do Německa, vystudoval bohosloví a stal se učitelem a posléze vězeňským kaplanem, aby se po roce 1989 vrátil do Čech a hledal možnosti sblížení mezi Čechy a Němci...”

 

Pro Otteho je smíření dlouhodobý proces podobný hojení hluboké rány, na němž však závisí budoucnost nenásilného soužití Evropanů z různých zemí. Na čem stojí společná Evropa? Na právu, které platí pro každého? Na širokých svobodách jednotlivce? Nebo také, a snad především na pocitu sounáležitosti, na ochotě ke smíření a odpuštění, která nakonec umožňuje i neideologizované zkoumání společných dějin? To jsou otázky, které si nad knihou Vzdálená Evropa? čtenář klade. Knihu vydalo nakladatelství Vyšehrad, člen skupiny Albatros.

 

Za své celoživotní úsilí Anton Otte obdržel řadu ocenění, mj. byl vyznamenán Řádem TGM, Spolkovým křížem za zásluhy (Bundesverdienstkreuz), Bavorským řádem za zásluhy a Medailí smíření Ackermann Gemeinde. Nejvíce si však cení čestného občanství Vidnavy.

 

Knihu Vzdálená Evropa? budou prezentovat Josef Beránek a mons. Anton Otte v moderovaném rozhovoru s mons. prof. Tomášem Halíkem (prezident České křesťanské akademie), bývalým ministrem kultury Danielem Hermanem (předseda Sdružení Ackermann-Gemeinde), bývalým europoslancem Martinem Kastlerem (spolkový předseda Ackermann-Gemeinde) a místostarostou Dr. Rüdigerem Vogtem (Neuburg an der Donau, kam byla po válce vyhnána část obyvatel z Otteho rodné Vidnavy). 

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook