Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Aktuality  »  www.stavitele-katedral.cz

www.stavitele-katedral.cz

0. 0. 0

Legenda aurea čili Zlatá legenda patřila v době vrcholného a pozdního středověku k nejčtenějším vyprávěním o životě světců a světic a o svátcích uctívaných během roku v katolické části Evropy.

Její autor, italský rodák Jakub de Voragine (Jacobus de Voragine), vstoupil v roce 1244 do dominikánského řádu a dlouhá léta působil jako provinciál celé lombardské provincie. V roce 1292 se stal janovským arcibiskupem, zemřel 14. července 1298.

Zlatá legenda patří k jeho nejstarším literárním dílům a měla se stát praktickou příručkou pro dominikánské kazatele. Badatelka Barbara Fleithová v roce 1991 zaznamenala na 1065 latinských rukopisů, z toho třicet napsaných ve 13. století. V Čechách se legenda objevila už koncem 13. století a za Karla IV. byla přeložena i do staročeštiny.

Legenda aurea je klíčovou příručkou středověké ikonografie. Pokud vás zajímá, co přesně zachycují gotické obrazy a co na nich znamenají jednotlivé symboly, pak zde najdete velmi často tu nejlepší odpověď.

Legenda aurea vychází česky ve 3. vydání (vždy nakladatelství Vyšehrad), ale žel jen ve výboru (zhruba jedna třetinu originálu). Celá legenda je přeložena třeba do angličtiny nebo němčiny, i Poláci mají jen výbor, ale větší než je ten český.

Český výbor, který připravila Anežka Vidmanová, je ale obohacen o několik ukázek z legend o českých světcích (sv. Václav, sv. Vojtěch, sv. Prokop, sv. Ludmila), které byly k základnímu souboru přidány.

 

PhDr. Peter Kováč,

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook