Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Autoři  »  Kalista Zdeněk

Kalista Zdeněk

Zdeněk Kalista (1900–1982) patří bezesporu k nejvýraznějším a osudem i dílem nejzajímavějším osobnostem české kultury dvacátého století. Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde se v roce 1932 stal docentem československých dějin. Je znám především jako historik baroka. Ve svém duchovním hledání prošel dlouhou a strastiplnou cestou od mladistvého opojení myšlenkami sociální spravedlnosti a socialismu ve světě vykolejeném hrůzami první světové války, od ateismu zpět k víře svých předků, k hlubokému pochopení Boží prozřetelnosti. V roce 1948 byl propuštěn z FF UK, v roce 1951 byl zatčen a o rok později odsouzen ve vykonstruovaném procesu s katolickými intelektuály na 15 let jako politický vězeň. V roce 1960 byl propuštěn s podlomeným zdravím, obtížně se živil překlady, lektorováním, ediční prací. Teprve uvolnění konce 60. let mu na krátký čas umožnilo psát vlastní díla, nastoupivší normalizace však znemožnila vydání většiny z nich. Některé jeho studie a knihy vyšly v zahraničí či v exilových nakladatelstvích, jiné v samizdatech, mnohé zůstalo uloženo v rukopisech. V roce 1975 stihla Zdeňka Kalistu další osudová rána – oslepl a mohl jen po paměti na psacím stroji psát své eseje o baroku či pokračování svých pamětí v deníkových úvahách, medailony svých přátel namlouval do magnetofonu, znovu psal verše. Jeho práce k nám přicházejí s velikým zpožděním; ta léta však nic neubrala ani na jejich půvabu, ani na jejich pravdivosti.

 

z knihy Tvář baroka

Zdeněk Kalista (1900–1982), muž s pestrými životními osudy, historik, básník, prozaik, kritik, esejista, překladatel, redaktor, literární historik, editor atd. Narodil se v učitelské rodině v Benátkách nad Jizerou, „na dohled od Šporkovy Lysé“, gymnázium absolvoval v Mladé Boleslavi a poté se zapsal na filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Pod vlivem profesora Josefa Pekaře se rozhodl pro vědeckou dráhu v oblasti československých dějin. Od roku 1932 na fakultě přednášel jako docent. Kalistovu univerzitní kariéru však zastavila německá okupace a rovněž od roku 1948 byl soustavně umlčován, v 50. letech dokonce dlouhých devět let vězněn. Kalistova tvůrčí invence i neobyčejná pracovitost přinesly plody v mnoha významných dílech, z nichž některá se ke čtenářům dostala, několik se jich podařilo vydat v zahraničí či samizdatech, mnohá však byla zakázána a četné práce připravené k vydání zůstaly v rukopise. V roce 1975 stihla Zdeňka Kalistu další osudová rána – oslepl a mohl pracovat jen v omezené míře odkázán na pomoc jiných, takže mnohé z jeho díla, jež nám dodnes imponuje rozhledem i hloubkou svých myšlenek, zůstalo nedokončeno. Přesto v tomto nelehkém období zvládl napsat Tvář baroka, nádhernou knihu přibli­žující duchovní pozadí barokní doby.

 

Řadit podle:

Tvář baroka

Kalista Zdeněk

Nádherná kniha přibližující duchovní pozadí barokní doby

 

 • Vydáno: 20. 1. 2014
 • Vydání: 3., ve Vyšehradu 1.
 • Formát: 130x200 mm
 • Vazba: Vázaná
 • Počet stran: 216
 • EAN: 9788074293412
Doporučená prodejní cena: 298 Kč
U nás ušetříte: 45 Kč
Naše cena dnes: 253 Kč

Koupit

Karel IV. a Itálie

Kalista Zdeněk

Soubor studií známého českého historika o vztahu velkého císaře a krále k Itálii doplněny překladem kroniky o Karlově cestě do Říma.

 • Vydáno: 18. 3. 2004
 • Vydání: 1.
 • Formát: 145 x 205 mm
 • Vazba: vázaná
 • Počet stran: 384
 • EAN: 9788070216583
Původní cena: 328 Kč
Doporučená prodejní cena: 99 Kč
U nás ušetříte: 15 Kč
Naše cena dnes: 84 Kč

Koupit
knih na stránku

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook