Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  E-knihy  »  Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech - e-kniha


Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech - e-kniha

Autor: ,

Kdo by neznal „jeho“ mamku z Aktu, prince Jasoně či hraběte Zeppellina?

  • Vydáno: 2. 5. 2016
  • Vydání:
  • Vazba: PDF, E-Pub
  • Počet stran: 240
  • EAN: 9788074297212
Doporučená prodejní cena: 160 Kč
U nás ušetříte: 0 Kč
Naše cena dnes: 160 Koupit
Koupit

Další informace o knize

Jako by mu nestačil smích, který s kolegy z Divadla Járy Cimrmana vyvolává u několika generací diváků. Jeho role hraběte von Zeppelin, princů Jasoně a Drsoně či praktikanta Hlaváčka, nemluvě o četných ženských postavách, jsou bez nadsázky kultovní. Miloň Čepelka (* 1936) přitom není jen hercem výrazných komických rolí. Je též spoluzakladatelem Divadla Járy Cimrmana a zároveň vůbec jediným člověkem, jenž hrál i v „konkurenčním“ Salonu Cimrman, který provozoval objevitel pojizerského génia Jiří Šebánek.

Čepelka ovšem není jen tím, kdo rozdává smích, jeho záběr je mnohem širší. Je autorem několika sbírek povídek a románů s veskrze hororovou tematikou, a také několika epických básní o smrti. Uvádí dechovku a píše pro ni texty, zatímco v šedesátých letech psal texty pro hvězdy pop music, třeba pro Martu Kubišovou.

Kniha rozhovorů známého publicisty Aleše Palána s Miloněm Čepelkou není jen pohledem do zákulisí oblíbeného českého divadla, je pohledem za kulisy samotného Miloně Čepelky. Někdy je to docela horor, jindy velká legrace.

Herec a textař Miloň Čepelka.

 

Když se mě nakladatelství Vyšehrad zeptalo, zda bych se nechtěl knižně vyzpovídat z toho, co jsem v životě napáchal, byl jsem v rozpacích. Vyšehradskou edici rozhovorů znám a pochyboval jsem, patřím-li do ní. Ostatně – kvůli sobě, nebo kvůli Cimrmanovi? Toho je všude ažaž a sám jsem jen jeho málo kritickým služebníkem… A kdo by mě zpovídal? Nechtěl jsem nikoho, koho znám. Navrhli mi Aleše Palána. S ním jsem se předtím nepotkal, to může být zajímavé. Bude to se m nou umět? Jsem váhavý, ale zacloumala mnou zvědavost. A hle, už když jsme si prvně podali ruce, věděl jsem, že ano, to je ten pravý! Důvěra k němu stoupala s každým dalším setkáním a výsledek našich sedánků máte v ruce. A musíte vědět, že pokud vás v knize něco zaujme, je to díky jeho zvídavému taktu a chápavosti, a jestliže vám něco naopak půjde proti srsti, vaše kritika ať padne na mne. Já můžu Alešovi jen poděkovat, že mi věnoval svůj čas a že mě tak ohleduplně otevřel.

Miloň Čepelka

 

Někdy se to tak prostě přihodí, jindy ne… Někdy se s respondentem, s nímž dělám knižní rozhovor, skutečně najdeme a spřátelíme. Párkrát se to už stalo. Jindy naše vztahy skončí vydáním knihy – poděkujeme si a jdeme dál každý svojí cestou. Přátelství není nárokovatelná položka a nemá-li vzniknout, neurodí se ani za ten rok či dva, kdy se s dotyčným intenzivně scházíme a povídáme si.Kniha rozhovorů, která je založena „jen“ na naslouchání, otevřenosti a vzájemném respektu jejích autorů, nebývá o nic horší. Ta, která je ale okořeněna kamarádstvím, má něco navíc. S Miloněm Čepelkou jsme se během práce na Nedělňátku skamarádili. Věřím, že je to na našem dílku poznat. A věřím, že skamarádit se s ním dokáže skrze stránky i čtenář.

Aleš Palán

E-knihu můžete zakoupit na portálu  Palmknihy

 

 

Další knihy autora

Komentáře ke knize

Přidat příspěvek
Vložit názor *
*

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook