Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Historie a literatura faktu  »  Mimo edice  »  Smysl relativity


Ukázka z knihy

Smysl relativity

Autor:

Zásadní dílo slavného fyzika poprvé v češtině

Autorem předmluvy je Brian Greene - světoznámý fyzik teoretik strun a popularizátor vědy (autor mnoha knih, které vyšly i v Česku)

Měsíc po objevu gravitačních vln, které Einstein předpověděl už před 100 lety, a v den výročí fyzikova narození (14. 3.) vydává Vyšehrad knihu SMYSL RELATIVITY

Z anglického originálu přeložil Jan Novotný

  • Vydáno: 7. 3. 2016
  • Vydání: 1.
  • Formát: 145x205 mm
  • Vazba: Brožovaná
  • Počet stran: 168
  • EAN: 9788074295379
Doporučená prodejní cena: 268 Kč
U nás ušetříte: 40 Kč
Naše cena dnes: 228 Koupit
Koupit

Další informace o knize

Koncem roku 2015 uplynulo 100 let od chvíle, kdy Albert Einstein publikoval své rovnice gravitačního pole a položil tak základ obecné teorii relativity, kterou podrobněji vyložil v následujícím roce a která se dodnes pokládá za nejuspokojivější teorii makrosvěta a vesmíru. Jakýmsi Einsteinovým odkazem je především dílo The Meaning of Relativity, které poprvé vydala Princetonská univerzita roku 1921 a jež nyní prvně vychází také česky. Jde o zpracování čtyř přednášek, které Einstein v Princetonu proslovil a jež v dalších vydáních rozšiřoval o nové poznatky – v roce 1945 to byl text O kosmologickém problému, v roce 1953 Zobecnění teorie gravitace a v roce 1955 Relativistická teorie nesymetrického pole, což je poslední Einsteinova práce publikovaná ještě za jeho života. V základním textu a v kosmologickém dodatku Einstein vykládá klíčové myšlenky a výsledky svých teorií. Používá přitom matematiky v poněkud náročnější podobě než ve dříve zmíněných svých knihách, dá se říci, že jde o ucelený výklad teorie relativity v podobě, jak ji chápal sám Einstein. Zbývající dodatky ukazují, co bylo hlavním Einsteinovým zájmem po zbytek života. Kniha jako celek umožňuje nahlédnout do Einsteinovy filozofie a pochopit důvody, proč se odchýlil od hlavního proudu fyziky.

Další knihy autora

Komentáře ke knize

1.  10. 8. 2018 08:22

Rád bych věděl, jak to myslel Vrták s těmi ponožkami. Řekl bych, že většina lidí používá ponožek, aby jim nebyla zima na nohy a aby si neodřeli kůži. Pro ten účel se ponožky vyrábějí. Jsou asi i někteří, kteří ponožkami čístí nábytek nebo do nich smrkají. Otázka je, zda ponožky nemají ještě nějaký účel samy v sobě. Co se týče srovnání s matematikou, ta podle mého názoru takový účel má, zároveň však slouží jako nástroj k formulování věeckých teorií a provádění výpočtů se vztahem k realitě. Takto jí užívat je zcela přiměřené a tak jí používal i Einstein. Že to dělal náležitě, je vidět z úspěchu jeho teorií, i když čistý matematik by nemusel být zcela spokojen. Ani jemu však neuškodí, když uvidí, jak velký fyzik k matematice přistupoval.

2.  4. 1. 2017 11:31

Dobrý den, ukázku textu najdete pod obrázkem obálky. JS

3.  4. 1. 2017 10:49

Jan Novotný to zcela nepochybně přeložil dobře. To tvrdím aniž bych viděl výsledek. Ale bylo by dobré potenciální budoucí čtenáře upozornit na úroveň knihy. Neboť Einstein používal matematiku podobným způsobem, jako někteří lidé používají ponožky. Ukázka textu by v tomto případě byla vhodná.

Přidat příspěvek
Vložit názor *
*

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook