Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Antonín Dvořák  »  Antonín Dvořák - Haló noviny, 22.2.2013

Antonín Dvořák - Haló noviny, 22.2.2013

Antonín Dvořák pokřtil knihu o Antonínu Dvořákovi

Nabídka knih o světově proslulém českém hudebním skladateli, který sám sebe nazýval »prostým českým muzikantem«, se rozrostla o pozoruhodnou, více než třísetstránkovou publikaci »Antonín Dvořák - život, dílo, dokumenty«. Autorem je německý muzikolog Klaus Döge (1951-2011), považovaný za jednoho z největších zahraničních znalců české hudby.

Kniha nabízí pohled na ve světě nejhranějšího českého skladatele očima Evropy a Ameriky v jeho době, obsahuje například i rozhovory s Dvořákem otištěné v dobovém anglickém a rakouském tisku. Je to životopis i rozbor tvorby skladatele, a současně také poutavý obraz kulturního prostředí druhé poloviny 19. století. Knižní novinku v tomto týdnu pokřtila překladatelka Helena Medková, ředitel Nakladatelství Vyšehrad, jež knihu vydalo, Pravomil Novák a příslušník Dvořákova rodu, poslední žijící vnuk skladatele, Antonín Dvořák »třetí«, jak sám sebe představil (všichni na snímku).

Pan Dvořák, jehož podoba se svým dědečkem je zřejmá, odpověděl i na dvě otázky našemu listu. Nejprve prozradil, že po slavném předkovi zdědil ranní vstávání a lásku k cizím jazykům (a samozřejmě i k hudbě), a vysvětlil rodinnou povinnost - v rodině musí totiž každý mužský potomek (v linii skladatelova syna Antonína) mít syna Antonína, což se rodině daří dodržovat. Nyní tedy žijí Antonínové Dvořákové »třetí«, »čtvrtý« a už i »pátý«, a rod se takto dále bude pyšnit mužskými potomky světoznámé osobnosti.

* Které dílo Antonína Dvořáka máte rád nejvíce? Která hudba je vám nejbližší?

Odpovím příslovím: Najděte mi na rozkvetlé jabloni nejkrásnější květ.

Těžko se odpovídá na takovou otázku. Když jsem se začal zajímat o vážnou hudbu, zamiloval jsem si Čajkovského Klavírní koncert b moll.

Kdysi jsem napsal takové zamyšlení, které jsem pojmenoval po Kvartetu F dur (Americkém) mého dědečka, který na mě velmi emotivně zapůsobil. S postupem věku se mi změnil vkus. V současné době – je mi téměř 84 let – miluji z dědečkovy tvorby Biblické písně, Stabat Mater, Te Deum, Requiem, ze symfonií pak Sedmou a Osmou.

* Navštěvujete místa spojená s pobytem Antonína Dvořáka, například Vysokou poblíž Příbrami, kde se nachází Dvořákova expozice?

Já v Příbrami bydlím a narodil jsem se tam. Žil tam i můj tatínek – právě kvůli blízkosti k Vysoké.

Rodiče mě učili v dětství tři roky hrát na klavír, tehdy jsem vzdoroval a teď mě mrzí, že jsem nepokračoval. Hudbu totiž miluji, i když jsem byl profesí důlním technikem uranových dolů v Příbrami. Nyní jsem už 34 let na penzi.

 

Foto autor| FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍZpět na knížku "Antonín Dvořák".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook