Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Barokní člověk a jeho svět - Text na záložce

Barokní člověk a jeho svět - Text na záložce

Ze všech období evropských dějin snad právě baroko zanechalo nejvýraznější stopy na tváři krajiny i duchovnosti a mentalitě českých zemí. Jaká byla tato rozporuplná epocha v širším kontextu Evropy a nových světů, otevírajících se před Evropany? A jací byli lidé této epochy?

Další ze svazků ediční řady nakladatelství Laterza, který se po středověkém člověku a člověku renesance dostává do rukou českého čtenáře, představuje člověka baroka z dvanácti různých úhlů pohledu. Italský historik Rosario Villari oslovil přední odborníky italské, anglické, španělské a francouzské a spolu s nimi sestavil galerii výrazných sociálních a kulturních typů barokních lidí.

Typické pro baroko jako epochu protikladů je, že jednotlivé studie často tvoří jakési opozice, rozehrané mezi světlem a stínem: sekretář coby věrný nástroj vládnoucí moci tak stojí vedle povstalce, který převrací stávající pořádek společnosti, jako dva typy žen „věku andělů a ďáblů“ vedle sebe stojí řeholnice a čarodějnice. První a závěrečná kapitola, věnované státníku a měšťanovi, přinášejí kontrast mezi sférou vysoké státní politiky a důvěrně známým prostorem „obyčejného života“ střední třídy.

Barokní člověk a jeho svět osídluje prostor mezi anděly a ďábly baroka rozmanitou a poutavou společností, s níž rozhodně stojí za to se seznámit.

Barokní člověk (Rosario Villari)

 

I. Státník (Henry Kamen)

 

II. Voják (Geoffrey Parker)

 

III. Finančník (Daniel Dessert)

 

IV. Sekretář (Salvatore S. Nigro)

 

V. Povstalec (Rosario Villari)

 

VI. Kazatel (Manuel Morán,

 

José Andrés-Gallego)

 

VII. Misionář (Adriano Prosperi)

 

VIII. Řeholnice (Mario Rosa)

 

IX. Čarodějnice (Brian P. Levack)

 

X. Vědec (Paolo Rossi)

 

XI. Umělec (Giovanni Careri)

 

XII. Měšťan (James S. Amelang)

 

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook