Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Jak předcházet rakovině _ Blesk Zdraví_2.12.2016

Jak předcházet rakovině _ Blesk Zdraví_2.12.2016

Statistiky jsou neúprosné. Podle jejich údajů bude každý třetí z nás dříve nebo později čelit těžkému soupeři - rakovině. Bojovat s ní ale neznamená „pouze“ výhru nad nádory. Musíme především udělat všechno pro to, aby nevznikly.


Přes každodenní pokroky medicíny zůstává tato nemoc stále zahalená do tajemného pláště. Naštěstí už se některé typy nádorů daří celkem úspěšně léčit. Velmi ale záleží na jejich stadiu a především na celkové agresivitě onemocnění. Mnoho desetiletí se pátrá po účinném léku na všechny typy rakoviny. Miliony lidí celého světa, které s touto nemocí zápasí, ještě pořád čekají na objev stoprocentního léku. Zatím nezbývá než doufat, že tento den brzy přijde. Proč nemoc stále odolává léčbě? Objeví vědci její slabinu? „Rakovinu se pravděpodobně nepodaří úplně vymýtit nikdy, protože příčiny vzniku ovlivňuje mnoho faktorů,“ tvrdí Zdeněk Dienstbier, předseda Ligy proti rakovině.
„Je to podobné jako u infekcí. Objev antibiotik také přinesl výrazné léčebné úspěchy. Jenže původce infekce mění své vlastnosti, a proto je nutné neustále připravovat nová a nová účinná antibiotika. Podobně se budou chovat s největší pravděpodobností rakovinné buňky,“ dodává Zdeněk Dienstbier.

Jiný kraj, jiná léčba

Nikdo z onkologů ani v nejmenším nepochybuje, že ve výsledcích léčby se odráží i bydliště každého pacienta. Každý ví, že například v Praze je mnohem modernější přístrojová technika než v některých jiných městech ČR. Vzhledem k tomu, že se české zdravotnictví pomalu potápí jako Titanik, je těžké říci, jaký bude mít celkové podfinancování vliv na onkologické pacienty. Už teď ale odborníci varují, že na jejich léčbu bude méně financí než vloni. A to není vůbec dobrá zpráva. Pacientů přibývá a léčba je každým rokem dražší. Proč přibývá rakoviny?

Zvyšující se výskyt rakoviny se přisuzuje špatnému stravování a nesprávnému životnímu stylu. Málo sportujeme, kvalitní stravu často nahrazujeme tučným jídlem. Rádi grilujeme, opékáme, holdujeme alkoholu a mnohdy si nedokážeme odpustit nějakou tu cigaretku. Zkráceně řečeno, své zdraví si většina lidí příliš nehlídá. Velmi zjednodušeně lze říci, že ten, kdo nekouří, nepřejídá se hlavně tučnými a sladkými jídly, sportuje a není obézní, má o 60 % nižší riziko, že onemocní nejen rakovinou, ale i srdečně-cévní chorobou. Existuje Evropský kodex proti rakovině, který propaguje i Liga proti rakovině. „V bodech jsou shrnuté možnosti nádorové prevence, kdy může každý z nás dodržováním správného životního stylu ovlivnit pravděpodobnost vzniku rakoviny,“ vysvětluje Zdeněk Dienstbier a dodává, že zapojením do skriningových programů může každý přispět k včasnému odhalení nemoci a tím i k úspěšné léčbě.

Češi „kašlou“ na prevenci

Další nepříliš dobrou vizitkou českého národa je to, že co se týče preventivních prohlídek, čekárny doslova „zejí prázdnotou“. Například na pravidelné gynekologické prohlídky nechodí podle údajů pojišťoven až padesát procent žen! Jak dokazují ankety i slova odborníků, většina z nás se prý natolik bojí rakoviny, že raději nejde k lékaři, i když má podezření, že se uvnitř těla něco děje. Jenže včasný nález nádoru je prý pro úspěch léčby často rozhodujícím faktorem! Ani o vakcíny proti rakovině děložního čípku není příliš velký zájem veřejnosti. „Prevenci a péči o vlastní zdraví podceňují hlavně mladí lidé. Nepřipouštějí si možnost onemocnění. Ignorují rizikové faktory, o nichž je prokázané, že se spolupodílejí na vzniku nádorů. V pozdějším věku pak litují,“ vysvětluje Zdeněk Dienstbier. V naší zemi každoročně přibývá 70 000 nových onkologických pacientů a nemoc si nekompromisně vyžádá 30 000 životů. Pro představu, tolik obyvatel má například Kolín! Celosvětově patříme mezi země s nejčastějším výskytem nádorových onemocnění. Proto je třeba vzít své zdraví pevně do rukou, nepodceňovat preventivní prohlídky a dodržovat určitá pravidla. Základem je obohatit jídelníček o potraviny s antioxidanty a vyhýbat se vlivům, které způsobují rakovinu.

***

PRINCIP BIOLOGICKÉ LÉČBY Nádory jsou závislé na přísunu kyslíku a energie, které získávají ze sítě cév, jež si vytvářejí. Biologická léčba blokuje tvorbu nových cév a zabraňuje narůstání nových. Tím se nádoru zamezí přísun živin a odumírá. Jiný léčebný postup je léčba protilátkami, které ničí cíleně nádorovou buňku. ÚSPĚCHY LÉČBY Jak je na tom v současné době moderní medicína? Odborníci a především statistiky tvrdí, že poměrně dobře. „Od roku 1990 do roku 2006 se dokonce zvýšila účinnost úspěšné protinádorové léčby z 25 % na 50 %! Biologická léčba, která se začíná v širší míře využívat, výsledky bezpochyby zlepší, ale také je výrazně zdraží,“ řekl Blesku zdraví Zdeněk Dienstbier.

NEMOC, která umí čelit překážkám * Rakovinné buňky se rozmnožují i bez chemických signálů. * Neplatí na ni imunita. * Bez milosti napadá sousední buňky. * Dokáže napadnout i další oblasti těla pomocí metastáz. * Má schopnost vytvořit si vlastní cévy, díky nimž má přístup ke kyslíku i živinám. * Má neuvěřitelnou schopnost množit své buňky. * Nelítostně prorůstá tkáně i orgány.

Víte, že...

DESETERO, které zachraňuje životy

1. Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným prostorám. 2. Omezte užívání většího množství alkoholických nápojů. 3. Vyhýbejte se nadměrnému slunění. 4. Dodržujte zdravotní a bezpečnostní pokyny. Zejména při práci zahrnující výrobu a manipulaci s rakovinotvornými látkami. 5. Jezte často zdravé potraviny. Především čerstvé ovoce, zeleninu a obiloviny, neboť obsahují ochrannou vlákninu. 6. Nemějte nadváhu a omezte spotřebu tučných jídel. 7. Navštivte lékaře, objevíte-li kdekoliv na těle bulku, sebemenší změnu na pigmentovém znaménku nebo pokud máte jakékoliv krvácení bez známé příčiny. 8. Vyhledejte odborníka, máte-li přetrvávající potíže, jako jsou kašel, chrapot, nepravidelná stolice, nebo jestliže hubnete z neznámé příčiny. 9. Ženy, choďte pravidelně na gynekologické prohlídky. Žádejte vyšetření stěru z hrdla děložního a kontrolujte si pravidelně prsy samovyšetřováním. 10. Nepodceňujte preventivní prohlídky.

RAKOVINA PENISU? Zjistilo se, že až 46 % rakoviny penisu má na svědomí lidský papilomavir, tedy vir, který nejčastěji způsobuje rakovinu děložního hrdla. Účinnou prevencí pro obě pohlaví je v České republice očkování. Chlapci této možnosti využívají jen málo. Ročně onemocní přibližně 80 českých mužů a asi 1000 žen, z nich asi 400 onemocnění podléhá.

Více se dozvíte v knize Výživou proti rakovině, Richard Béliveau, Denis Gingras, Nakladatelství
Vyšehrad.

... i když se chemoterapií podaří vymítit 99 % rakovinných buněk, stačí jediná buňka odolná proti léčbě a začne vznikat nový nádor? ... správná strava a životní styl jsou účinné zbraně proti vzniku rakoviny? ... některé studie prokázaly, že zvýšené užívání vitaminových přípravků u kuřáků zvedlo výskyt rakoviny plic o 28 % a úmrtnost o 17 % !?

Foto popis|

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook