Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Černý mrak v bílém  »  Černý mrak v bílém - http://www.knihovnice.cz/recenze/

Černý mrak v bílém - http://www.knihovnice.cz/recenze/

Více informací k této knize najdete v detailu

Vzdor mnohde celá tisíciletí pěstované salónní kultuře, přichází čas od času do módy kultura lidová, která dokáže všelidskou zkušenost tak jaksi zhutnit. Jedním z vrcholů popularity folklóru právě procházíme (nebo jsme prošli) a nezaškodí připomenout si lid jiných zemí, který se hrbí na polích nad jinými plodinami, nadává na jiné pány, ale z obého se rád vyzpívá nad hrnkem něčeho ostřejšího. Takže: Taši delek, vítejte na Střeše světa!

Tenká knížka lidové poesie, vlastně textů písní Černý mrak v bílém vychází v češtině už potřetí a na nepopularitu si rozhodně nemůže stěžovat. Výbor obsahuje jednak volné popěvky "glu", občas předváděné jako řadové soupeření deklamátorů, jednak písně "gžas" zpívané kolektivně za hudebního a často i pohybového doprovodu. Jistou výjimku tvoří básně nepokojného a brzy zesnulého 6. dalajlámy, ovšem i v tomto případě se jedná o nevázanou lidovou tvorbu, občas patrně i odposlechnutou.

Vřele doporučuji vydavatelskou ukázku, nejen kvůli prvému oddílu veršů o lásce a milování a Osmi blahověstným znamením, ale kvůli obzvláště cennému doslovu Josefa Kolmaše. Ten básně vybral a přeložil (převážně z tibetštiny, ale též z čínštiny) spolu s Janou Štroblovou, na jejíchž bedrech patrně leželo přebásnění.

Vzhledem k tak velkorysé ukázce prakticky není, co dodat. Snad jen, že celá kniha se nenese v duchu milostné poesie. Dojde i na trpčí témata:

Jen trýzeň tibetského lidu němá
Nikdy a nikde konec nemá.

Nebo:

Všemocný Buddho, proč jsi němý?
Má snad i tebe boháč v moci?

Nakonec se však v závěru i v celkovém vyznění sbírky prosadí potměšilý duch lidu, který se koří a hořekuje, ale myslí si svoje:

Netřeba ke zpěvu mít školy ani.
Netřeba k pití radění a ptaní.
Netřeba cizích vzorů k milování.

Takže vypněte počítače a běžte se seznamovat do knihkupectví, do hospody anebo alespoň do pěveckého kroužku. Tibetská lidová se hodí všude.

Vydal Vyšehrad v roce 2005.


25.03.2008
Jaromír Kopeček

 Zpět na knížku "Černý mrak v bílém".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook