Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Cesty českého katolického samizdatu  »  Cesty českého katolického samizdatu 80. let - Text na záložce

Cesty českého katolického samizdatu 80. let - Text na záložce

Práce Marty E. Holečkové se pokouší přiblížit katolický samizdat 80. let z historicko-sociologické perspektivy: nezaměřuje se na literární a myšlenkovou stránku samizdatových publikací, ale především na společenství lidí, kteří se podíleli nejrůznějším způsobem na vzniku a šíření samizdatových tiskovin. Zároveň však přináší i přehled samizdatové produkce katolické provenience v celé její šíři, ilustrované ukázkami v přílohách, a popisuje i základní tiskařské a vydavatelské postupy.

 

Kromě literatury, archivních pramenů a dobových textů autorka čerpala při své práci z řady životopisných rozhovorů, vedených dle zásad metody oral history. Zvolený úhel pohledu mimo jiné ukazuje některé oblasti každodenního života takto se angažujících lidí a vztahy mezi jednotlivými proudy disentu. Zajímavým tématem je například otázka vztahu katolického disentu k Chartě 77 či konfrontace s podstatně odlišným myšlenkovým prostředím za „železnou oponou“.

 

Ačkoliv bylo společenství kolem katolického samizdatu pevně semknuté a dobře fungující, bylo značně heterogenní a kromě vnějšího tlaku jej stmelovala společná činnost a zájem. V nových poměrech po listopadu 1989 se vazby rozpadají, lidé spolu ztrácejí kontakt, odcizují se a názorově se značně rozcházejí. Společenství se otevře novým možnostem, které nabízí svobodná společnost.

Zpět na knížku "Cesty českého katolického samizdatu".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook