Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Chalífa a Západ  »  Chalífa a Západ- Literární noviny_28.4.2016

Chalífa a Západ- Literární noviny_28.4.2016

České svaly

28.4.2016    Literární noviny    str. 02   

    Petr Bílek       

Osmý den

Podle papeže Františka žijeme už dlouhá léta ve „válce nízké intenzity“. V České republice jsme si to moc nepřipouštěli. Teprve před několika týdny se v Praze na nejrůznějších místech objevily ozbrojené trojice vojáků a policistů a lidé se překvapeně ptají jeden druhého, co to jako má znamenat. V pátek 15. dubna jsem kolem třiadvacáté hodiny vezl vnuky domů z představení Malého prince. Na pankrácké části magistrály se provoz najednou zastavil. Hejno policejních aut blikalo jako ve filmu, projížděli jsme pak jedním pruhem stejně jako vozidla v protisměru, kde se konal navlas stejný ohňostroj. Vozy občanů, odstavené za příznačnou řadou kuželek zjevně bez ladu a skladu, měly otevřené dveře i zavazadlové prostory. Kufry a kabely se válely po asfaltu a lidé okolo jen tak postávali. Žádná smysluplná aktivita se v modrých záblescích neodehrávala. Jako by se na něco čekalo. Ale na co? Šlo se po teroristech, převaděčích migrantů, dealerech drog nebo jen tak po občanech? Zjevení jako z asteroidu B612, kde řádí zlé baobaby, kterých se princ tak bál.

                Jak ale rozumně vyjít ze situace, kde na jedné straně hrozí demagogický alarmismus médií a politiků a populistické předstírání bezpečnostních opatření, na druhé straně kleští zase číhá nekontrolovatelná a nepředvídatelná hrozba teroru? Florentský profesor Franco Cardini nabízí ve své právě česky vycházející knize s názvem Chalífa a Západ východisko. „Zaprvé zcela vážně utáhnout s veškerou přísností, rozhodností, ale i s klidem smyčku kontrol a síť vyšetřování. V rámci toho bychom si především měli zajistit spolupráci evropských muslimských komunit, jež sborově vyjádřily svou ochotu podílet se na dohledu i z toho důvodu, že je v jejich zájmu ukázat, že IS v žádném případě nereprezentuje sunnitský islám jako celek. To všechno by se mělo provést bez zbytečného troubení na poplach, které beztak jen nahrává nepříteli. Zadruhé zorganizovat vojenské tažení proti IS a zajistit, aby je v první linii prováděly sunnitské muslimské síly, kterým by maximální podporu a vojenské jednotky měla poskytnout nikoli Severoatlantická aliance (aby se zmařil obraz ,západní křížové výpravy‘, mocné zbraně džihádistické propagandy), nýbrž Organizace spojených národů.“

                Čte se to dobře, ale ve skutečnosti je to něco jako alchymistický recept na přípravu elixíru věčného mládí. Už jen představa akceschopné Organizace spojených národů je z říše pohádek. Jenže aby toho nebylo málo, Cardini doporučuje navíc urgentně zapojit do boje Rusko, Turecko a Írán. Omlouvá ho možnost, že to napsal ještě v době, kdy se ruským bombardérům na tureckém nebi nelámala křídla. Musíme prý ukázat, že IS vůbec nesouvisí se sunnitským islámem, že jsou to dvě různé věci. Cožpak o to, my bychom to možná dokázali, ale problém je v tom, že hlavně to musejí dokázat sunnitští muslimové. Zkušenost ovšem říká, že tam se jednota hledá dosti těžko a že zájmy regionálně strategické bývají až příliš pestré.

                Ale hlavně: Je rozumné věřit, že další masivní vojenská akce je schopna tento problém vyřešit?

 

O autorovi| Petr Bílek, šéfredaktor Literárních novin

Foto autor| Foto: mira antonovič

 

 Zpět na knížku "Chalífa a Západ".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook