Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Chalífa a Západ  »  Chalífa a Západ- Právo_5.5.2016

Chalífa a Západ- Právo_5.5.2016

Prázdné kostely, plné mešity?

5.5.2016    Právo    str. 07    Publicistika

    Stanislav Křeček       

Česká televize nedávno odvysílala dokumentární film režiséra T. Kratochvíla Uprchlíci. Se skrytou kamerou sledoval jejich cestu z Turecka do Německa.

                Film stojí za zhlédnutí, protože nám zprostředkoval nejen podmínky, za nichž probíhá toto pašování lidí, nepřesně nazývané „útěkem před válkou“ (nikdo z těch, kteří jsou ve filmu uvedeni, před válečnými útrapami neprchá), ale mnohé nám napoví i o málo tušeném charakteru lidí, kteří k nám přicházejí.

                Jejich vztah k víře je totiž zcela jiný než si představujeme a – samozřejmě – zcela jiný, než je ten vlažný u nás. Z filmu je to zřetelně patrno: v čase 31.14 filmu se jinak drsný pašerák ptá, zda se uprchlíci chtějí pomodlit, a ti konstatují, že „dá-li Bůh“, budou zítra v Evropě.

                Ale zejména: v čase 38.39 filmu uprchlice, která neúspěšně jedná o dopravě přes moře (peníze dala jinému pašerákovi, než který je přítomen), argumentuje slovy: „Bohu se nelíbí, jak nám tady ubližujete.“ Zvláštní. Že někdo u nás při jednání o obsahu smlouvy o přepravě argumentuje božím názorem si lze těžko představit, jako naopak si lze dobře představit, že taková argumentace se musí zamlouvat představitelům křesťanských církví.

Nemůže toto být jedním z důvodů, proč nás představitelé katolické církve nabádají ke vstřícnému přijetí migrantů a proč nás Tomáš Halík přesvědčuje, že bůh islámu je stejný jako bůh, ve kterého věří křesťané?

                Možná že zde jsou kořeny některých vystoupení na naší politické scéně, které někteří z nás sledují s rozpaky. Po pařížských útocích v lednu 2015 si někteří francouzští novináři všimli, že pravověrní křesťané se nedokážou ztotožnit s obecnou adorací týdeníku Charlie Hebdo, s jeho vulgárními vtipy urážejícími křesťanského boha a světce stejně jako boha a světce islámské. Lze si přece dobře představit, že praktikující katolík, ctitel Panny Marie (a jistě jich není v katolické církvi málo), si jen s velkými rozpaky zde prohlížel karikaturu zesměšňující „neposkvrněné početí“ a zobrazující Pannu Marii v „gynekologické pozici“.

                A možná, i když zrovna nemusí souhlasit s vraždami, „téměř závidí muslimům jejich neústupnost a tvrdost, s níž hájí svou víru, když reagují na urážení koránu a Proroka“ (italský historik Franco Cardini).

                Zdá se, že ani tuto, snad duchovní, stránku věci bychom neměli přehlížet. Ozývá se i tam, kde bychom to nečekali: bývalý eurokomisař Š. Füle v jedné z mnoha diskusí se nedávno přihlásil k nutnosti obhajovat proti migrantům naše evropské (křesťanské?) hodnoty, když prohlásil: „Pokud to nebudeme dělat, kostely budou v Evropě ještě prázdnější a země s prázdnými kostely má důvod se obávat plných mešit.“ Něco na tom asi bude.

 

O autorovi| Stanislav Křeček (Autor je zástupce veřejné ochránkyně práv)

Foto autor| Ilustrační foto PRÁVO – Petr Hloušek

 Zpět na knížku "Chalífa a Západ".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook