Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Chalífa a Západ  »  Chalífa a Západ_Horácké noviny_21.10.2016

Chalífa a Západ_Horácké noviny_21.10.2016

O kořenech terorismu a našem pokrytectví

18.10.2016    Horácké noviny    str. 05    Kultura

    (ap)       

TŘEBÍČ - Vzestup Islámského státu a jeho vůdce, který se prohlásil novým chalífou, hlavou všech muslimů, se zdá být nejpalčivějším problémem dneška. Zájemce, který se chce dozvědět o hlubších kořenech radikálního islamismu, může sáhnout po nedávno vydané knize italského historika Franca Cardiniho Chalífa a Západ: Kořeny terorismu a pokrytectví Západu, kterou vydalo nakladatelství Vyšehrad.

 

Kniha Franca Cardiniho (*1940) shrnuje jeho texty, publikované na blogu. V úvahách, které mají formu deníkových zápisů, tak můžeme sledovat historikovo myšlení, spojující aktuální události a jejich kořeny v době velmi vzdálené i novější. Jako historik zná Cardini do hluboké minulosti souvislosti dnešních dilemat, která mnozí redukují na konfl ikt islámu a křesťanství. Nepopírá, že vyznavači obou náboženství spolu často bojovali. Ale podle Cardiniho křížové výpravy a džihád měly v dějinách lidstva mnohem menší váhu než řada příkladů, svědčících o vzájemné spolupráci. Hedvábná stezka, řecká filozofi e, kterou Západu navrátily arabské překlady zhruba o tři století dřív, než se sem pozdní antické texty dostaly ve staré řečtině, Averroes, Avicenna a mnozí další z učených a tolerantních muslimů, bez těch by dnešní Evropa rozhodně nebyla tím, čím je. A jen díky překladatelům a komentátorům do arabštiny a poté z arabštiny a hebrejštiny do latiny mohl, jak tvrdí Cardini, skutečně začít novověk.

                K pozdějšímu úpadku muslimských zemí došlo nemalou měrou i kvůli západním koloniálním mocnostem, které podle Cardiniho zmanipulovaly islámské národy a oklamaly je vyhlídkami na obrození a svobodu. Autor útočí na všechny, kteří se snaží rozdmýchávat protimuslimskou nenávist, i na západní politiky, kteří svými neuváženými kroky situaci na Blízkém východě zhoršují. Franco Cardini, profesor středověkých dějin na univerzitě ve Florencii, viní z tragického vývoje na Středním východě dnešních dní především Spojené státy. Kroky administrativy George Bushe mladšího jsou dnes obecně kritizovány (ať už samotné invaze do Afghánistánu a Iráku, nebo nepodařená rekonstrukce těchto států po jejich okupaci). Cardini jde dále a v souvislosti s používáním amerických dronů mluví o terorismu. A rovněž naznačuje, že IS či ISIS skrytě podporují i západní státy, protože v boji proti němu hledají záminku k vybudování základen v Iráku, použitelných pro válku proti Íránu. Cardini se také snaží o pochopení mentality sebevražedných atentátníků a přibližuje se k tomu, co dnes tvrdí například politolog Fareed Zakaria nebo Tomáš Halík. Že totiž není pravda, že by se radikalizoval islám, ale spíše se islamizují radikálové. Podle Cardiniho jdou mládí a touha po sebeobětování ruku v ruce: „Jsou to noví Alláhovi válečníci, západní chuligáni, kteří chtějí dát prázdnému životu nový smysl tím, že se přidají do chalífových řad ve službách temného božstva, v němž jim nevědomost a tma, v nichž se zmítají, dala zahlédnout rysy slitovného a milosrdného Boha.“ Prostředí, v němž vyrůstají, je přitom podle autora zasažené zhoubným nihilismem: „Vnitřní prázdno a touha dát životu tragický smysl se tak šíří mezi těmihle dospělými puberťáky, odchovanými pod knutou polorozpadlých rodin, liberálního školství, práv dětí, linek bezpečí, supervitamínů, bot Timberland, triček Adidas, herních konzolí Play-station, nedělí trávených v obchodních centrech místo v kostele na sváteční mši, popu, rapu, twitteru, facebooku, ipadů, selfíček a tak dále.“ Obdobně hovoří i Václav Cílek v knize Povaha změny: „Už brzy se bude jednat o něco závažnějšího – jak integrovat vlastní mládež… Řekl bych, že nezaměstnanost je o dost horší než islámská ideologie a možná se o náboženských radikálech bavíme hlavně proto, abychom nemuseli hledat náročné cesty, jak pomoci vlastní ztracené generaci.“ Cardini se také domnívá, že „nejúčinnějším lékem na náboženské násilí se nakonec může stát obnovené uznání náboženství samotného.“ Kniha italského historika tak může i českého čtenáře vést především k promýšlení toho, do jaké míry obyvatelé Západu přistupují k lidem z jiných civilizačních okruhů s přezíráním a jaké to má nakonec důsledky. Ostatně, leccos zažíváme na vlastní kůži, ani Česko dneška není zrovna tím „nejzápadnějším Západem“.

 

Foto popis| Franco Cardini.Zpět na knížku "Chalífa a Západ".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook