Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem  »  Cyril a Metoděj - Stavitelé katedrál

Cyril a Metoděj - Stavitelé katedrál

Vladimíra Vavřínka k jeho knize Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem


Nakladatelství Vyšehrad si vás dovoluje pozvat na přednášku českého byzantologa Vladimíra Vavřínka k jeho knize Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem. Přednáška se koná ve čtvrtek 14. listopadu 2013 v 16 hodin v prostorách kláštera svaté Anežky České, U Milosrdných 17, Praha 1. Možnost nákupu knihy se slevou.

 

Ke knize Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem:

Známý český byzantolog Vladimír Vavřínek se v této knize vrací k tématu, jímž se zabýval už před padesáti lety, aby s využitím nových vědeckých poznatků znovu vyprávěl příběh cyrilometodějské misie. Zasvěceně líčí byzantské prostředí, z něhož oba soluňští bratři, Konstantin-Cyril a Metoděj, na Velkou Moravu přišli, vysvětluje motivy jejich vyslání i roli, kterou sehráli v utváření tamní společnosti.

Autor dále ukazuje, jak osudy jejich misie souvisely nejen s bojem moravských vládců o nezávislost jejich státu na franské říši, ale i s velmocenským zápasem konstantinopolského patriarchátu a římské kurie o církevní jurisdikci nad územím někdejšího Illyrika, konkrétně nad nově christianizovaným Bulharskem.

V neposlední řadě osvětluje původnost a jedinečnost kulturního díla Cyrila a Metoděje, zvláště vytvoření slovanského písemnictví a zavedení slovanského jazyka do liturgie. Vyzdvihuje přitom význam skutečnosti, že Slované žijící tehdy na našem území se stali prvním evropským národem, do jehož jazyka bylo přeloženo Písmo svaté - Bible.

V závěru pak stručně nastíní, nakolik se tento jedinečný počin stal základem kulturního a duchovního života jižních a později i východních Slovanů a jakou roli cyrilometodějská tradice sehrála v různých historických etapách našich národních dějin.

http://stavitele-katedral.cz/detail-novinky/praha-prednaska-ceskeho-byzantologa-vladimira-vavrinka-k-jeho-knize-cyril-a-metodej-mezi-konstantinopoli-a-rimem/Zpět na knížku "Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook