Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Deník  »  Deník - Text na záložce

Deník - Text na záložce

 

První zápis v deníku je datován 7. dubna 1942, poslední 15. února 1944. Héle`ne, studentka anglistiky na Sorbonně, získala v červnu 1942 diplom za vynikající práci o Shakespearově pojetí římských dějin. Vzhledem k protižidovským zákonům nemohla být přijata do doktorandského studia, přesto se však své milované anglické literatuře, především Johnu Keatsovi, věnovala i nadále. V té tobě ale již žila několik paralelních životů: už od roku 1941 pracovala v podzemní organizaci, která zachraňovala židovské děti před deportací. V této odvážné službě vytrvala až do konce. Rozhodně však neobětovala svůj soukromý, citový život – v deníku tak můžeme sledovat rostoucí neporozumění ve vztahu s nepřítomným přítelem Gérardem i zrod vztahu nového, když Héle`ne potkává svou životní lásku, spolužáka Jeana Morawieckého.
Osobní rovina se prolíná s pozorováními a úvahami o stále temnější a tragičtější realitě, která mladou ženu obklopuje. Héle`ne popisuje svou práci v organizaci pro pomoc židovským dětem, zachycuje atmosféru strachu a nejistoty, v níž žijí ti pařížští Židé, kteří dosud unikají deportaci. Mrazivé jsou myšlenky na osud deportovaných. Co je na vzdáleném Východě očekává? Představa je stále nejasná, obavy jsou smíšeny s nadějí, postupně se však hrůza zhmotňuje do stále konkrétnější podoby. K nejpůsobivějším stránkám knihy patří úvahy o tom, zda si připnout na šaty či nikoli žlutou židovskou hvězdu, jak přikazuje nové německé nařízení, či řádky věnované postojům některých lidí okolo, kteří navzdory jasné skutečnosti zůstávali k tragédiím před svýma očima nepochopitelně nechápaví.
Deník Héle`ne Berrové (1921–1945) bývá často srovnáván s nejznámějším svědectvím podobného druhu, s deníkovými zápisky Anne Frankové. Postavíme-li obě autorky pomyslně vedle sebe, najdeme mezi nimi vedle toho, co mají společné, také několik podstatných rozdílů. Obě zachycují přibližně stejné období, roky 1942 až 1944. Zatímco mladičká Anne strávila tuto dobu v úkrytu, omezena jen na svět soukromých vztahů a své bohaté fantazie, o osm let starší Héle`ne naopak bylo dopřáno prožít tento čas „na svobodě“, byť ve stále se stahujícím kruhu ohrožení. Obě autorky jsou vybaveny mimořádnou vnímavostí a citlivostí, obě dovedou mistrně zacházet se slovem, spojuje je také vitalita a láska k životu. Obě také v průběhu času zachyceného v deníku lidsky dozrávají – Anne ve vztazích s lidmi okolo sebe, Héle`ne vedle toho také v praktické aktivitě, službě druhým.
Je fascinující sledovat, jak vnitřní dozrávání u Héle`ne přináší stále hlubší „uvědomování si“, jak tento proces sama nazývá. V každé situaci je pro ni typický aktivní přístup, který nikdy nerezignuje, nepoddává se osudu, ale vždy hledá, co je právě teď nejlepší, co je právě teď správné udělat. Její zprvu poetická a idealistická osobnost je stále hlouběji poznamenávána temnými, tragickými tóny. Jeden za druhým odcházejí její přátelé a blízcí, včetně její lásky Jeana, který odejde dát své síly k dispozici boji za osvobození. Nic z toho však nedokáže zlomit její základní postoj: lásku k životu, odvahu, touhu bojovat až do konce za lepší svět – svět, jehož se, jak stále zřetelněji tušila, ona sama již nedožije.
 
„Často se na tu fotografii dívám. Byla mladá, krásná, inteligentní a samaritánská. Dala mi teplé oblečení, když nám byla zima. Povídali jsme si spolu, kdykoli to bylo možné. Její matka šla 30. dubna 1944, po selekci, do plynu. Potkal jsem ji čtrnáct dní předtím a nejdřív ji nepoznal. Slíbil jsem jí tenkrát, že navštívím její dceru.
Tu fotografii jsem našel, nevím už kdy, v jedné krabici a nechal si ji.
Zemřela ve čtyřiadvaceti letech, několik dní před osvobozením Bergen-Belsenu.“
Výňatek z knihy Le Temps écartelé
(1980, Rozčtvrcený čas)
rodinného přítele Louise Alcana.


Zpět na knížku "Deník".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook