Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Dialog přírodních věd a teologie  »  Dialog přírodních věd a teologie - Text na záložce

Dialog přírodních věd a teologie - Text na záložce

Téma „věda a náboženství“ už zdaleka neznamená nesmiřitelný konflikt, v němž věda symbolizující pokrok a svobodu už brzy definitivně zvítězí nad náboženstvím. Tato kniha chce proto ukázat, co by mohlo být základem pro dialog mezi těmito významnými oblastmi a jak by mohl být oboustranně obohacující.

 

Rozsáhlou problematiku omezuje na přírodní vědy a křesťanskou teologii a zkoumá především jejich metodické postupy. Otevřeně poukazuje na podstatné rozdíly, při důkladnějším průzkumu s využitím poznatků teorie vědy a sociologie vědění však shledává někdy překvapivé podobnosti a paralely – například mezi přístupem klasické christologie a Bohrovým principem komplementarity. Ukazuje též, jak v obou oblastech hrají významnou roli analogie, modely a metafory, ale i vnější kulturní, společenské, ekonomické a politické vlivy. Za široce přijímané společné východisko a jeden ze základů dialogu je pokládán kritický realismus a zdůrazňuje se úloha přirozené teologie.

 

Velmi cennou součástí knihy je obsáhlá bibliografie s více než  900 položkami.

 Zpět na knížku "Dialog přírodních věd a teologie".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook