Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Dějiny světa 2  »  Dějiny světa 2 - Liberecký deník

Dějiny světa 2 - Liberecký deník

Dějiny světa č. 2 mapují 1800 let lidstva

16.2.2015    Liberecký deník    str. 07    Kultura regionu

    (red)       

Druhý díl globálních dějin světa nás ještě stále „vrhá“ do dávné minulosti. Byla zajímavá

 

TIP DENÍKU

 

Česko – Český překlad šestisvazkových Dějin světa předních specialistů z badatelských institucí z celého Německa vydalo během dvou let nakladatelství Vyšehrad.

 

Nemá zde obdoby

 

Tento počin představuje na českém knižním trhu projekt, který u nás dosud nemá obdoby. Toto dílo nabízí nový pohled na světové dějiny – do historie tu nahlížíme optikou globalizovaného světa.

            „Minulost je nám přitom o dost blíže, než jsme kdy tušili,“ prohlašuje dnes člen autorského týmu profesor Helwigh Schmidt­Glitzer.

            Druhý svazek nás provází říšemi a kulturami starověkého světa od Středomoří po Čínu, od roku 1200 př. Kr. až k roku 600 po Kr., odkud je už výhled do středověku.

 

Do mnoha stran

 

Tomu také odpovídá odborné zaměření dvou editorů tohoto svazku – Gustav­Adolf Lehmann je specialistou na starověké Řecko, Helwig Schmidt­Glinzer sinologem. Dvě nejdůležitější oblasti vývoje ve starověku – Středomoří i Blízký východ a čínská civilizace Dálného východu – se vyvíjely do velké míry nezávisle a jejich vliv zasáhl rozsáhlé sousedící oblasti Asie, Afriky a Evropy.

            První ze čtyř částí knihy sleduje postupně významné státy a kultury antického světa – novoasyrskou říši, Írán, starověký Izrael, antické Řecko. Druhá část sleduje dramatické proměny v epoše helénismu počínaje Alexandrovým tažením, třetí pak období dominanceŘímaa jeho boje se sousedy, především sasánovskou Persií. Čtvrtá a závěrečná část druhého dílu Dějin světa pak obrací pohled k Indii, Číně a dalším oblastem Dálného Východu.

 

Kultura, náboženství

 

Autoři svazku se ovšem zdaleka nezaměřili pouze na politické dějiny jednotlivých oblastí. Pozornost věnují dějinám kulturním a náboženským, jednotlivé kapitoly se věnují klasickému řeckému umění, vědě a technice v období helénismu, náboženství pozdní antiky nebo obchodu a kulturní výměně podél asijské Hedvábné stezky. Svazek je doplněn mapami, tabulkami a ilustracemi.

            Nakladatelství Vyšehrad přitom věnovalo přípravě českého vydání unikátních Dějin světa velkou péči. Překlad každého dílu revidoval pečlivě sestavený tým tuzemských odborníků v čele s profesorem Lubošem Kropáčkem.

 

Foto popis|

Region| Severní Čechy

 

Stejná zpráva vyšla také v dalších 2 titulech: Jablonecký deník, Českolipský deník

 Zpět na knížku "Dějiny světa 2".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook