Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Dějiny světa 6  »  Dějiny světa 6 - Liberecký deník

Dějiny světa 6 - Liberecký deník

Dějiny jsou velké

26.1.2015    Liberecký deník    str. 07    Kultura regionu

    (red)       

Šestým svazkem se završují unikátní Dějiny světa, jaké v Čechách dosud nevyšly

 

TIP DENÍKU

 

ČR – Od roku 2012 nakladatelství Vyšehrad  vydává v českém překladu šestidílnou řadu Dějiny světa z prestižního německého nakladatelství WBG. Nyní vychází poslední svazek „Globalizace od roku 1880 do dneška“.

                „Chtěli jsme zachytit svět od počátku jako celek, protože dějiny stejně jako suma všech dějin jsou prehistorií současnosti a týkají se všech lidí i národů na této zemi,“ píše editor projektu Hans  ­Ulrich Thamer, profesor historie univerzity v Münsteru.

Jde o první skutečně globální přehled dějin světa, jaký v Česku dosud vyšel.

                „Dějiny světa ukazují globalizaci jako kontinuální proces, probíhající od počátku lidstva, jen v různé míře, různě uvědomován. Až dnešek přinesl potřebu zamyslet se, co vše přináší dobrého a co zlého.“

                Početný kolektiv autorů zahrnuje přední odborníky na daná období i kulturní okruhy. Jednotlivé oblasti, epochy a kultury nestojí izolovaně, jsou propojeny sítí vzájemných vztahů a nahlíženy perspektivou celku. Svazky doplňují mapy, tabulky a ilustrace. Závěrečný díl se věnuje 20. století, času razantních proměn. Dvě světové války měly negativní dopad na širokou oblast lidského života a společnosti, ale v jejich průběhu dosáhl technicko­průmyslový pokrok svého vrcholu. Politické změny vedly k novému uspořádání společnosti i mezinárodních vztahů, jehož vliv je patrný dodnes. Konec 20. století se vyznačuje dramatickým zrychlením toku informací i toků finančních, zároveň se vynořuje vědomí odpovědnosti vůči přírodě a životnímu prostředí. Svazek se věnuje rovněž fenoménu masové kultury. Završuje ho obsáhlý výhled do 21. století.

 

Foto popis|

Region| Severní Čechy

 

Stejná zpráva vyšla také v dalších 2 titulech: Českolipský deník, Jablonecký deníkZpět na knížku "Dějiny světa 6".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook