Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Dějiny světa 6  »  Dějiny světa 6 - MF Dnes

Dějiny světa 6 - MF Dnes

Stačí zalistovat dějinami a zjistíme, že neobýváme zrovna pupek světa

17.3.2015    Mladá fronta DNES    str. 10    Kultura

    Ondřej Bezr       

Šestý svazek zakončil rozsáhlý projekt českého vydání Dějin světa z dílny německých historiků. Na lidskou minulost se dívají z globálního pohledu.

 

PRAHA Dějiny světa, na nichž pracovalo několik desítek badatelů z německých univerzit i jiných odborných pracovišť, se vyznačují důrazem na tři základní linie: na dějiny mimoevropské civilizace, které v podobných projektech bývají spíše upozaďovány, na vývoj světového myšlení, zejména pak náboženství, a na prokázání globalizačních tendencí dávno předtím, než začaly být tématem mezioborových diskusí.

            „Jde o nový pohled na světové dějiny,“ říká Martin Žemla, redaktor českého vydání, které vyšlo v nakladatelství Vyšehrad. „Německý tým ukazuje globalizaci jako kontinuální proces, jenž trvá od počátku lidstva. Odhaluje cesty, které spojovaly nejenom místa a lidi, ale také myšlenky, artefakty, technologie, společenské útvary, politická zřízení a nejrůznější oblasti života lidí,“ dodává. Kniha představuje globalizaci jako něco, co tu odjakživa bylo, jenom v různé míře, a především jako něco, co bylo většinou akceptováno pozitivně a také nevědomě. Teprve dnešek přinesl termín „globalizace“, uvědomění si tohoto procesu a potřebu zamyslet se nad tím, co přináší dobrého a zlého.

Cesty ke spáse Zatímco první dva díly postupují v podstatě tak, jak jsme u souborných historiografických děl zvyklí, tedy chronologicky a uzavřeně místopisně, už třetí díl je rozdělen tematicky na tři části. První sleduje rozmanitost světa hlavně z náboženského hlediska, druhá popisuje uspořádání v euroasijském prostoru a základním tématem třetí části jsou „cesty ke spáse“ v různých regionech, tedy opět náboženství.

            Od počátků vrcholného středověku začíná být v dějinách jedním z nejpodstatnějších témat ekonomika v jeden region přesahujícím smyslu a samozřejmě ji do značné míry kopírující mezinárodní politika. Autoři čtvrtého dílu, který je právě této tematice věnován, ovšem nemohou nechat stranou ani kulturu a náboženství, už proto – či přesto – že „rostoucí sebevědomí člověka vede nakonec k rozvolnění někdejších náboženských jistot a ke konfesijnímu rozkolu.“

            Ve vyloženě globálním smyslu jsou pojaty dva závěrečné svazky, které se zabývají posledními třemi stovkami let, tedy z hlediska lidských dějin historií moderní. Zde již v podstatě splývá politika, ekonomie i kultura a padají mezioborové i geografické hranice směrem ke globálnímu pohybu.

            Dějiny světa v tomto pojetí rozhodně přispívají k uvědomění si závažnosti jednotlivých otázek v chodu historie. A ve chvílích pocitu, že obýváme pupek světa, stačí zalistovat, kolikrát byly naše země skutečným centrem hlavního dění.

 

FAKTA Dějiny světa – přehled dílů 1. Základy globálního světa do roku 1200 př. Kr. (ed. Albrecht Jockenhovel) 2. Starověké státy a nové říše: 1200 př. Kr. až 600 po Kr. (ed. Gustav Adolf Lehmann a Helwig Schmidt-Glintzer) 3. Výklady světa a světová náboženství: 600 až 1500 (ed. Johannes Fried a Ernst-Dieter Hehl) 4. Objevy a nové struktury: 1200 až 1800 (ed. Walter Demel) 5. Vznik moderny: 1700 až 1914 (ed. Walter Demel a Hans-Ulrich Thamer) 6. Globalizace od roku 1880 do dneška (ed. Hans-Ulrich Thamer)

 

O autorovi| Ondřej Bezr, redaktor MF DNES

 

http://kultura.idnes.cz/dejiny-sveta-v-duchu-globalizace-don-/literatura.aspx?c=A150317_101554_literatura_obZpět na knížku "Dějiny světa 6".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook