Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Emil Holub  »  Emil Holub - 5+2 dny, Lukáš Peška, 9.5.2013

Emil Holub - 5+2 dny, Lukáš Peška, 9.5.2013

Archivář pátrá po odkazu cestovatele Holuba

Africký cestovatel Emil Holub má nový obsáhlý životopis. Napsal jej archivář Martin Šámal. Teď by se rád podíval do míst, kterými Holub procházel.

PRAHA / Původně měl archivář pražského Náprstkova muzea Martin Šámal uspořádat a zdigitalizovat obsáhlý fond pozůstalostí českých cestovatelů. Nakonec jeho úsilí skončilo v podobě životopisu toho nejvýznamnějšího -Emila Holuba.

„Holub byl mimo řádná osobnost a pozoruhodný člověk, který dokázal, co nikdo před ním a patrně nikdo po něm. Byl urputně cílevědomý, pracovitý, ale i sebestředný a rozporuplný. Na jedné straně byl schopen velikého odříkání a osobní skromnosti, na straně druhé si liboval ve světských poctách a jejich projevech. Starší literatura Holuba idealizovala. Od toho jsem se snažil oprostit,“ říká Šámal.

Přišel s novými poznatky

Mladého archiváře si Holub získal prostřednictvím svých deníků a velmi zdařilých kreseb. „V archivu muzea je navíc nepřeberné množství dalších dokumentů, například korespondence či fotografií. Při psaní jsem proto vycházel především z archivních pramenů. Už tím se má kniha liší od řady jiných,“ uvádí Šámal.

Díky tomu nový Holubův životopis přináší mnoho dosud nepublikovaných či málo známých údajů. „Velmi málo se třeba vědělo o pohnutém mládí Holubova otce Františka, jeho působení v Holicích i okolnostech přestěhování celé rodiny do Pátku. Takřka neznámý je plán výzkumů, který Holub sepsal po svém příjezdu do Afriky a který prozrazuje už v počátcích jeho první africké cesty ambice projít celým kontinentem od jihu až po sever,“ uvádí Šámal. Na druhou stranu při hledání v archivech u nás i ve Vídni Šámal nenašel žádné podklady pro to, co se traduje. „Třeba doklad, který by svědčil o odmítnutí Holubových sbírek Museem království Českého.“

 

Kniha plná obrázků

 

Milovníky černého kontinentu jistě potěší množství publikovaných Holubových ilustrací. „Holub byl vynikající kreslíř. Do svých deníků zanesl podoby domorodců, předměty denní potřeby i oblečení. Snažil jsem se proto co nejvíce kreseb také publikovat,“ vysvětluje Martin Šámal, který by se nejraději vydal po Holubových stopách. „Rád bych se podíval třeba do Kimberley nebo k Viktoriiným vodopádům,“ končí Martin Šámal.

 

Foto popis| Martin Šámal si rád pročítá Holubovy deníky.

Foto autor| FOTO / TOMÁŠ KUBELKA

Regionální mutace| 5+2 dny - Středočeský krajZpět na knížku "Emil Holub".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook