Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Emil Holub  »  Emil Holub - 5+2, rubrika Stalo se, Lukáš Peška

Emil Holub - 5+2, rubrika Stalo se, Lukáš Peška

Holub láká. Vyšel nový životopis

HOLICE - Africký cestovatel Emil Holub má nový obsáhlý životopis. Napsal ho archivář pražského Národního muzea-Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur Martin Šámal.

Martin Šámal si rád pročítá Holubovy deníky. Foto: Tomáš Kubelka

Původně zamýšlel archivář Martin Šámal uspořádat a částečně zdigitalizovat obsáhlý fond pozůstalosti českého cestovatele dr. Emila Holuba. Nakonec své úsilí završil jeho biografií. "Holub byl mimořádná osobnost a pozoruhodný člověk, který dokázal, co nikdo před ním a patrně nikdo po něm. Byl velmi cílevědomý i pracovitý, ale i trochu sebestředný a rozporuplný. Na jedné straně byl schopen velikého odříkání a osobní skromnosti, na straně druhé si liboval ve světských poctách a jejich projevech. Starší literatura Holuba často idealizovala. Od toho jsem se snažil oprostit," říká Martin Šámal. Přišel s novými poznatky

 

Mladého archiváře si Holub získal prostřednictvím svých deníků a velmi zdařilých kreseb. "V archivu muzea je navíc nepřeberné množství dalších dokumentů, například korespondence, fotografií a podobně. Při psaní jsem proto vycházel především z archivních pramenů," uvádí Šámal.

 

Díky tomu přináší nový Holubův životopis mnoho dosud nepublikovaných či málo známých údajů. "Velmi málo se třeba vědělo o pohnutém mládí Holubova otce Františka, jeho působení v Holicích i okolnostech přestěhování celé rodiny do Pátku. Takřka neznámý je plán výzkumů, který Holub sepsal po svém příjezdu do Afriky a který prozrazuje už v počátcích jeho první africké cesty ambice projít celým kontinentem od jihu až po sever," uvádí Šámal.

 

Zajímavé je i to, co se v pramenech dohledat nepodařilo a přesto se traduje. Třeba dokument, který by svědčil o odmítnutí Holubových sbírek Museem království Českého, nebo přesvědčivý doklad nepřátelství až nenávisti mezi Holubem a Antonínem Fričem. Kniha plná obrázků

 

Milovníky černého kontinentu jistě potěší množství publikovaných Holubových ilustrací. "Holub byl zručný kreslíř, dnes bychom nejspíše řekli dokumentátor života v jižní Africe. Do svých deníků a poznámek zanesl podoby domorodců, bezpočet předmětů denní potřeby, a v knize je proto množství jeho kreseb publikováno," uvádí Šámal, který by nejraději některá místa, spojená s Holubem, navštívil. "Rád bych se podíval do okolí Kimberley nebo k Viktoriiným vodopádům," končí Martin Šámal.

http://www.5plus2.cz/4504/holub-laka-vysel-novy-zivotopisZpět na knížku "Emil Holub".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook