Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Emil Holub  »  Emil Holub-Svobodný hlas, 31.7.2013

Emil Holub-Svobodný hlas, 31.7.2013

Zámek na Pátku patřil cestovatelům a nové knížce o Emilu Holubovi

PÁTEK - Neprohloupil ten, kdo se v sobotu 27. července vydal na zámek v Pátku. V letním vedru panoval na zámku příjemný chlad. Na zámku probíhalo jednak komponované čtení úryvků z dopisů významných českých cestovatelů ze 17. až 19. století, které si připravil pátecký rodák Jaromír Tlustý s přáteli, jednak představení a autogramiáda knížky dr. Martina Šámala o Emilu Holubovi.

Pásmo Česká touha cestovatelská nabídlo zajímavé informace, předně o tom, jaká utrpení tehdejší výpravy provázela, ale i neotřelé cestovatelské postřehy – například, jak získat důvěru indiánů, aby se nechali pokřtít, jaký dojem udělala jižní Amerika na devatenáctiletého příbuzného Emila Holuba, či o útrapách z cesty k pyramidám nebo rozhovor s domorodcem na téma, kterak krokodýli jedí lidi. Úžasné čtení pak bylo o věhlasném ruském lékaři, který vše léčil a mnohé neduhy též úspěšně vyléčil různými druhy vodky.

Poté představil dr. Martin Šámal svou knihu Emil Holub cestovatel – etnograf – sběratel. Posluchače nadchl úryvek, v němž mladý Emil Holub popisuje svoje putování Českým středohořím. Uvádí, že do Bíliny to z Pátku trvalo pět hodin čerstvé chůze. Popisuje hrad Kostomlaty pod Milešovkou a ostatní hrady a zámky v oblasti. Zajímavou knihu, plnou Holubových kreseb, popisů i dopisů můžete zakoupit na zámku Pátek, který je v letních měsících o víkendech díky paní Mileně Hubičkové pro veřejnost otevřen od 10 do 16 hodin.

 

Foto popis| Jaromír Tlustý s přáteli přibližuje dojmy českých cestovatelů.

Foto autor| Foto Květa Tošnerová

 Zpět na knížku "Emil Holub".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook