Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Žena a muž v rodině  »  Žena a muž v rodině - Liberecký deník, Jablonecký, Českolipský

Žena a muž v rodině - Liberecký deník, Jablonecký, Českolipský

Dva liberečtí terapeuti, ona a on, vydali knihu

8.12.2014    Liberecký deník    str. 07    Kultura regionu

    RADEK STRNAD       

Nový titul „Žena a muž v rodině“ je vyústěním již dvacet let trvajícího dialogu Ludmily Trapkové a Vladislava Chvály

TIP DENÍKU

 

Liberec – Co očekává muž od ženy a žena od muže? Jaký je rozdíl mezi mužským a ženským jazykem? V čem se liší ženská a mužská sexualita?

            Odpovědi na tyto i další otázky na téma „žena a muž“ hledají klinická psycholožka Ludmila Trapková a sexuolog Vladislav Chvála ze Střediska komplexní terapie psychosomatických poruch v Liberci. Kniha je aktuální novinkou nakladatelství Vyšehrad.

 

Nečekaná zjištění

 

Žena a muž. Věčné téma, které nás nikdy nepřestane zajímat. Každodenní soužití s partnerem či partnerkou podněcuje stále nové otazníky, nad hledáním odpovědí pak dokážeme strávit dlouhé hodiny.

            A co teprve, když se do debaty o spolužití ženy a muže pustí dva renomovaní odborníci s hlubokými teoretickými i praktickými znalostmi a zkušenostmi. To pak vydá na celou knihu, plnou užitečných informací a pro mnohé i nečekaných zjištění.

            Ludmila Trapková a Vladislav Chvála pracují již dvacet let jako terapeuti především s rodinami s psychosomaticky nemocným členem. Vyučují rodinnou terapii v Institutu rodinné terapie a psychosomatické medicíny v Liberci. Na stránkách jejich nové knížky „Žena a muž v rodině“ z nakladatelství Vyšehrad se odehrává nevšední „trojrozhovor“ – Ludmilu Trapkovou a Vladislava Chválu doplnila ještě popularizátorka vědy Pavla Loucká, která živý dialog dvou psychoterapeutů svými otázkami zpřístupňuje širšímu okruhu zájemců.

            Čtenáři se dozvědí například to, jaký je rozdíl mezi mužským a ženským jazykem a jak vzájemné vyvažování muže a ženy ovlivňuje zdraví členů rodiny:

 

Jazyk mužský je...

 

„Jazyk mužský je ze světa inženýrského, zatímco jazyk ženský je ze světa slovníku zahradnického. Žena přijímá podněty zvenčí, ale prožívá a proměňuje je uvnitř a někdy, když to uzná za vhodné, je vrací proměněné ze sebe ven k druhým, na kterých jí záleží. Nedostatek mužského jazyka se v rodině ukáže ve chvíli, kdy muž odjede na dlouhou služební cestu nebo chybí docela,“ vysvětluje v nové knize Ludmila Trapková. A pokračuje dál.

 

Matka a...

 

„Přišla do mé ordinace matka dvou synů. Ten pětiletý se denně pokakával a ten starší, v sedmé třídě, jen tak občas nešel do školy, když se mu tam nechtělo. Byli všichni tři milí, inteligentní. Bydleli v přírodě u lesa. Matka nepřikazovala, nezakazovala, ale hezky se spolu o všem domlouvali. Chápala, že jít do školy je otrava, ale přeci by ráda, aby tam synek šel, sdělovala se smutným úsměvem. Mladšímu trpělivě vyměňovala spodní prádlo, přepírala několikrát denně a k tomu ještě chodila do práce, aby všechny uživila. Vládla slovníkem čistě zahradnickým a byla na pokraji naprostého vyčerpání,“ ohlíží se v knize Ludmila Trapková.

            „Jako terapeutka jsem automaticky padala do mužského jazyka. Domluvila jsem rázně s matkou a dětmi opatření, ve kterých jsem matce uložila vyžadování a kontrolu, systém trestů a odměn. V krátké době pokakávání téměř vymizelo, absencí ve škole ubylo. Matčino vyčerpání se ale zhoršilo, byla na pokraji sil. Jakmile si ulevila a s kontrolou i vyžadováním přestávala, byli tam kde dřív. Teprve zaangažování matčina partnera vedlo k trvalejší změně, udělal to rád. S otcem se totéž po rozvodu nedařilo. Přechodně jsem musela mužskou rozhodnost nedokonale nahradit, ukázat na prázdné místo a později to předat tomu pravému, kterému je mužský jazyk vlastní,“ popisuje.

 

Vše dělat pro dítě?!

 

Odpovědí na otázky, týkající se soužití s dětmi, je v knize mnoho, například Mají spolu rodiče po narození dětí zůstávat, i když si už nerozumějí? Co se s domovem děje, jestliže dítě vychovává jenom matka nebo jenom otec? Jak se funkce rodiny během dorůstání dětí mění?

            „Jako v orchestru, tak také v dobře sehraných rodinách je třeba vylaďovat celek opakovaně, nikdy to nejde udělat jednou provždy. Stačí vynést jeden nástroj do zimy a vrátit se k orchestru do tepla, a je po vyladění. Také po určité době společného hraní se musí nástroje dolaďovat a posluchači musí počkat,“ vysvětluje Ludmila Trapková.

 

Když chybí čas

 

„Nedostatek času ale takové průběžné dolaďování v rodině neumožňuje. Jistě i v rodinách jsou ´nástroje´, které tedy z podstaty jejich „stavby“ dolaďovat nelze, a ostatní, kterým je tato možnost dána, se musí přizpůsobovat, i kdyby to uším s absolutním sluchem stokrát vadilo.

            Rodiče se dolaďují k potřebám tříletého dítě pochopitelně více než jejich malé dítě k rodičům. A bohužel, velmi staří či nemocní členové rodiny už mnoho dolaďování nezvládnou,“ dodává.

 

Foto popis|

Region| Severní Čechy

 

Stejná zpráva vyšla také v dalších 2 titulech: Jablonecký deník, Českolipský deník

 Zpět na knížku "Žena a muž v rodině".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook