Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Žena a muž v rodině  »  žena a muž v rodině - text záložky

žena a muž v rodině - text záložky

Jaký je rozdíl mezi mužským a ženským jazykem a jak jejich vzájemné vyvažování ovlivňuje zdraví členů rodiny? Co očekává muž od ženy a žena od muže? V čem se liší ženská a mužská sexualita? Jaký vliv má tento rozdíl na vývoj sexuální identity dítěte? Co pravděpodobně přispívá k poklesu populace v Čechách a v celé Evropě? O těchto a dalších otázkách spolu vedou už dvacet let dialog dva rodinní psychoterapeuti – klinická psycholožka Ludmila Trapková a sexuolog Vladislav Chvála – ze Střediska komplexní terapie psychosomatických poruch v ­Liberci. V knižním „trojrozhovoru“ jejich živý dialog zprostředkovává bohemistka Pavla Loucká.

Ukázka:

Jako v orchestru, tak i v dobře sehraných rodinách je třeba vyla­ďovat celek opakovaně, nikdy to nejde udělat jednou provždy. ­Stačí vynést jeden nástroj do zimy a vrátit se k orchestru do tepla, a je po ­vyladění. Také po určité době společného hraní se musí ­nástroje dolaďovat a posluchači musí počkat.

Nedostatek času takové průběžné dolaďování v rodině neumož­ňuje. Jistě i v rodinách jsou „nástroje“, které z podstaty jejich „stavby“ dolaďovat nelze, a ostatní, kterým je tato možnost dána, se musí přizpůsobovat, i kdyby to uším s absolutním sluchem ­stokrát vadilo. Rodiče se dolaďují k potřebám tříletého dítě ­pochopitelně více než dítě k rodičům. A velmi staří či nemocní členové rodiny už mnoho dolaďování nezvládnou.

Jazyk mužský je ze světa inženýrského, zatímco jazyk ­ženský je ze světa slovníku zahradnického. Žena přijímá podněty zvenčí, ale prožívá a proměňuje je uvnitř a někdy, když to uzná za vhodné, je vrací proměněné ze sebe ven k druhým, na kterých jí záleží. Nedostatek mužského jazyka se v rodině ukáže ve chvíli, kdy muž odjede na dlouhou služební cestu nebo chybí docela. 

 Zpět na knížku "Žena a muž v rodině".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook