Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  České lidové pohádky svazek 1.  »  České lidové pohádky_www.handyhelp.eu_4.6.2019

České lidové pohádky_www.handyhelp.eu_4.6.2019

České lidové pohádky sv. 1

Jaroslav Otčenášek (ed.)
Zvířecí pohádky a bajky 

Vyšehrad – Albatros Media 2019, 440 s.

PhDr., Mgr. Jaroslav Otčenášek, Ph.D. vědecký pracovník Etnologického ústavu AV ČR a vedoucí Katedry jihoslovanských a balkanistických studií, se jako editor ujal náročného, u nás dosud nezpracovaného projektu uceleně komentované edice českých lidových pohádek. 

Do prvního z celkem devíti svazků se pustil před patnácti lety v rámci práce, v níž se věnuje odbornému zpracování pohádek a folkloru v České republice. Postupně shromažďoval a prostudoval množství publikací a rukopisů pohádek uložených v archivech, z nichž mnohé nebyly dosud vydány. Jejich pojetí koncipoval tak, aby bylo možno si pohádky přečíst v původní podobě či nářečí, a přitom se o nich dozvědět i zajímavé údaje ze stručných odborných komentářů a poznámkek v souladu s mezinárodní systemizací. Mezi nejstarší záznamy patří ty z Kosmovy kroniky, zatímco poslední původní pocházejí z 60. let minulého století.

První díl edice je věnován 240 zvířecím pohádkám a bajkám, z nichž nejčastěji se objevují náměty o zlomyslné nebo vrtošivé koze. V rozmanitých vyprávěních ze všech našich regionů jsou zachyceny příběhy o divokých i domácích zvířatech a jejich vztahu, provázaností i podobenstvím s lidmi. Mnohé jsou plné humoru a vtipných poznámek, přitom všechny spojuje poučení s lidovou moudrostí. 

V dalších dílech, které budou každým rokem následovat, se můžeme těšit na dvě knihy kouzelných pohádek, pohádky legendární, novelistické, včetně tří dílů žertovných pohádek a humorek. 

Slavnostního křtu 23. května 2019 v pražské Literární kavárně Academia se spolu s editorem účastnil recenzent a kmotr knihy, folklorista Mgr. Jan Luffer, Ph.D. a šéfredaktor nakladatelství Vyšehrad, Martin Žemla.

Text a foto ze křtu knihy: Dana Vondrášková

http://www.handyhelp.eu/index.php/rubriky/knizni-novinky/66-ceske-lidove-pohadky-sv-1Zpět na knížku "České lidové pohádky svazek 1.".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook