Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Evropa vrcholného středověku 1150–1300  »  Evropa vrcholného středověku 1150-1300 - Webmagazín Rozhledna

Evropa vrcholného středověku 1150-1300 - Webmagazín Rozhledna

Církev vedli muži, věřily ženy

09.03.2009   Jindřiška Kodíčková   Knihy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk větší normál webmagazín Rozhledna

Vrcholným středověkem se označuje dlouhá doba od počátku 11. století do počátku století 14. Charakterizuje ho několik základních znaků, typických pouze pro toto období, či naopak společných i pro jiné údobí následující:

Společnost se dle tezí učení o trojím lidu dělila na duchovenstvo, šlechtu a rolnický lid, později se doplňuje o měšťany, obývající nově založená města, centra obchodu a řemesla. Trvale probíhají mocenské konflikty mezi panovníkem a šlechtou.

Od 11. století se mění zemědělství k vyššímu výkonu. Mizí jařmo, aby bylo nahrazeno chomoutem, násobícím sílu tažných zvířat. Hlouběji se oře pluhem, přešlo se na trojpolní systém, kdy vždy jedna třetina půdy odpočívala, zůstávala ležet ladem.

V oblasti umění se plně rozvíjí gotický styl, prezentovaný vysokými, na pohled štíhlými stavbami s rafinovaným opěrným systémem a spletí kleneb, umožňující hnát katedrály až do nebes (což mělo opodstatnění i v rovině věroučné a symbolické). Naproti tomu robustní kamenné hrady měly výrazně obranný charakter. Mezinárodní řečí učenců a církve zůstávala latina.

 Zpět na knížku "Evropa vrcholného středověku 1150–1300".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook