Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Evropské Vánoce v tradicích lidové kultury  »  Evropské Vánoce v tradicích lidové kultury

Evropské Vánoce v tradicích lidové kultury

Mnoho lidových obyčejů má univerzální povahu a nelze jejich prvenství přisoudit jedinému etniku, jako například vánoční koledování, vánoční pečivo či zpěv. Vánoční strom, jak ho známe dnes, se naopak rozšířil z jednoho místa. Ozdobený a osvětlený strom s vánočními dary se začal šířit na sklonku 18. století v Německu a odtud nejen po Evropě, ale i do zámoří.

Zvědavost vzbuzuje, jak se rozšířilo vyobrazení betlémské hvězdy jako komety, o které píše evangelista Matouš. Všeobecně se jako nejstarší doklad uvádí vyobrazení "Klanění tří králů" v padovské kapli z let 1304 až 1306, jehož autorem je italský malíř Giotto di Bondone (1267 až 1337). Astronomové soudí, že namaloval kometu Halleyovu, kterou mohl pozorovat při jejím návratu v roce 1301.  

Autorky navázaly na publikaci znalce lidové kultury Václava Frolce a kolektivu Vánoce v české kultuře, která se dočkala tří vydání, naposled v roce 2001. Jejich kniha je určena nejen odborníkům, ale i všem čtenářům, kteří se zajímají o lidové obyčeje nejen své země, ale i zbytku Evropy.

Obě autorky působí v Brně. Večerková (1945) v Moravském zemském muzeu, Frolcová (1956) v brněnském pracovišti Etnologického ústavu Akademie věd. Večerková je autorkou publikací Kraslice na Moravě (2003), Nábytek v národopisných sbírkách Moravského zemského muzea (2006) a Lidové obyčeje a jejich výtvarné komponenty (2010). Frolcová vydala knihu Velikonoce v české lidové kultuře.

vh pba

Praha 8. listopadu (ČTK)Zpět na knížku "Evropské Vánoce v tradicích lidové kultury".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook