Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  František Palacký  »  František Palacký - Literární noviny

František Palacký - Literární noviny

PŘEČTĚTE SI
Literární noviny | 31.8.2009 | : Nové knihy | : 3 | : Ivan Matějka

Jiří Štaif: František Palacký

Vyšehrad 2009, 1. vydání, 400 stran, doporučená cena 388 Kč Palacký patří k těm šťastnějším postavám naší národní minulosti, které nikdy nezmizely z obzoru, nikdy nebyly odsunuty na kolej zapomnění. Přesto je každý nový pokus o zmapování jeho života a díla záslužný, protože vždy odhalí kousek něčeho skrytého, doposud nevýrazného. Navíc se mění i optika, z osoby, u níž měla význam i podoba, mluva, gestikulace, duchaplnost a šaramantnost, se stále více stává symbolická kapacita.
Jiří Štaif se Palackým zabývá léta, má načtenu zásadní literaturu k tématu. I proto svůj výklad nezaměřuje jen na běh Palackého života a vývoj jeho díla – i když v tom pochopitelně spočívá podstata jeho monografie. Zkoumá ale také zrod a bujení mýtu o Otci národa (což byl titul, který se podařilo vydobýt jen a pouze jemu, aby se tak ocitl ve společnosti Otce vlasti Karla IV. a prezidenta Osvobo„ditele TGM) i všechny pozdější názorové hrátky kolem Palackého, přihlašování se i distancování, vymezování se vůči Palackého odkazu.
Pozoruhodně mu přitom slouží nejen závažné texty, ale třeba i výtvarné ztvárnění Palackého na bankovkách či dobový kreslený humor. Oproti předchozímu bádání dává Štaif o něco větší důraz na prameny z bezprostředního okolí Palackého – například na zápisníky jeho vnučky či rukopisný deník Josefa Kalouska. Neznamená to však, že by pohled do intimního soukromí převážil. Autor poctivě vyvažuje všechny stránky, všechny aspekty. V úvodu se hlásí k tzv. etnosymbolismu, který, řečeno s autorem, reinterpretuje symboly, mýty, historickou paměť, hodnoty a tradice své etnické „prehistorie“.

 Zpět na knížku "František Palacký".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook