Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Georg Friedrich Händel  »  G. F. Händel - ČTK

G. F. Händel - ČTK

Představení knihy o Händelovi doprovodí v Praze koncert

17.2.2015    ČTK    kultura

 

 

V českém překladu vychází knižní portrét skladatele Georga Friedricha Händela z pera cembalisty, dirigenta a muzikologa Christophera Hogwooda.

 

Praha 17. února (ČTK) - V českém překladu vychází knižní portrét skladatele Georga Friedricha Händela z pera cembalisty, dirigenta a muzikologa Christophera Hogwooda. Veřejné uvedení knihy se uskuteční 24. února v barokním refektáři dominikánského kláštera u sv. Jiljí v Praze. ČTK o tom za pořadatele informovala Denisa Novotná.

Při této příležitosti zazní koncert Händelových skladeb v provedení komorního souboru Atlantis Collegium, zazpívá Ludmila Vernerová, sólistka Opery Národního divadla v Praze. "Vystoupí též předseda České Händelovy společnosti Pavel Polka a překladatelka Händelovy biografie Vlasta Hesounová," uvedla Novotná.

Kniha nesoucí jméno slavného skladatele, od jehož narození 23. února uplyne 330 let, propojuje různé dobové dokumenty s životopisnými postřehy i hodnocením Händelovy skladatelské práce. Výsledkem je portrét Händela jako člověka a popis jeho kariéry na pozadí historických událostí první poloviny 18. století, zejména v Anglii. Významná je poslední kapitola, která sleduje vývoj händelovské legendy od skladatelovy smrti do současnosti. "Přínosem je i autorův nový doslov, napsaný speciálně pro české vydání, který uvádí nejnovější výsledky bádání a přináší přehled současných inscenací Händelových oper," sdělila Novotná.

Knihu doplňuje obsáhlá chronologická tabulka, sestavená händelovským badatelem Anthonym Hicksem, která zaznamenává nejdůležitější události ve skladatelově životě a hudební kariéře.

Christopher Hogwood (1941 až 2014) se narodil v Nottinghamu a vystudoval hudbu a klasickou literaturu na Pembroke College v Cambridgi. Ve studiu hry na cembalo a dirigování pokračoval u řady významných hudebníků, v 60. letech strávil rok postgraduálního studia v Praze, kde byl mimo jiné žákem cembalistky Zuzany Růžičkové. V roce 1967 založili společně s Davidem Munrowem soubor historické hudby Early Music Consort of London, se kterým vydali řadu vynikajících nahrávek staré hudby. V roce 1973 pak Hogwood založil v Cambridgi vlastní orchestr nazvaný Academy of Ancient Music, zaměřený na barokní hudbu a období raného klasicismu. Do své smrti na podzim roku 2014 působil jako čestný i hostující profesor hudby na řadě akademií.

jir mal

 Zpět na knížku "Georg Friedrich Händel".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook