Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Gustáv Husák  »  Gustáv Husák - Halo noviny _ 7. 12. 2017

Gustáv Husák - Halo noviny _ 7. 12. 2017

PRVNÍ UCELENÁ MONOGRAFIE O GUSTÁVU HUSÁKOVI

7.12.2017    Haló noviny    str. 02    Z domova

    (mh)       

Svou první velkou historickou knihu nazvanou Gustáv Husák, která komplexně pojímá životní cestu někdejšího slovenského a čs. politika, bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ a prezidenta ČSSR, představil ve Slovenském domě v Praze 31letý historik Michal Macháček.

            Osobnosti Gustáva Husáka (1913-1991) se věnoval systematicky devět let v bakalářské, diplomové a dizertační práci. Jeho velké zaujetí pro téma ocenili školitel profesor Jan Rychlík, slovenský velvyslanec Peter Weiss i další účastníci slavnostního křtu knihy, mezi nimiž byli například profesoři Oskar Krejčí a Vilém Prečan. Macháček hovořil s bezpočtem Husákových souputníků, členy jeho rodiny, historiky a archiváři. »Práce mi dala příležitost

            potkat celou řadu skvělých lidí, navázat velmi pěkné vztahy,« uvedl. Jak poznamenal Rychlík, »učedník předčil mistra«, protože Macháček dokázal maximálně vytěžit české, slovenské a ruské archivy, v nichž nalezl i dosud nepublikované prameny.

            Autora zaujala mnohovrstevnatost Husákovy osobnosti i jeho dramatické životní peripetie. Husák byl mj. devět let vězněn (19511960), přičemž věznění snášel s neobyčejnou nezlomností, poté završenou rehabilitací a návratem na politické výsluní. »Dožil se na sklonku života restaurace režimu, proti kterému celý život bojoval. A v tom spočívá jeho tragédie,« řekl v diskusi nad knihou autor.

Weiss vyzdvihl, že »generační odstup a široká heuristická základna autora umožnily, aby český čtenář získal syntetický pohled na Gustáva Husáka, který byl nesporně talentovaným politikem«. Podle něho se ke knize »budeme vracet, když budeme chtít pochopit některá rozhodnutí, která dolehla do našich životů«.

Knihu vydalo nakladatelství Vyšehrad.

 

Foto autor| FOTO – Haló noviny/Radovan RYBÁK

Foto popis| Hovoří ředitel Slovenského domu Vladimír Skalský, po jeho pravici Jan Rychlík a Michal Macháček. Vlevo Peter Weiss.

 

http://www.halonoviny.cz/articles/view/46697709Zpět na knížku "Gustáv Husák".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook