Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Gustáv Husák  »  Gustáv Husák -Reflex editorial - 15.2.2018

Gustáv Husák -Reflex editorial - 15.2.2018

ZPLOZENCI JEDNOHO PEKLA

15.2.2018    Reflex    str. 03    Editorial

    MAREK STONIŠ       

NEMÁ SMYSL ZOUFAT, že nám ničí život cizinci, v tomto případě dva více či méně naturalizovaní Slováci. Svůj život si ničíme my Češi hlavně sami. Především tím, koho si volíme, případně nevolíme. Ale u Gustáva Husáka a Andreje Babiše je negativní vliv na osud naší země poměrně nápadný. První zplodil odpudivý režim, který byl časově ohraničen okupací Sovětskou armádou a 17. listopadem 1989 a jemuž se trochu eufemisticky přezdívalo normalizace. Normálního na něm ve skutečnosti nebylo vůbec nic. A ten druhý vede naši zemi pod zástěrkou „makání“ a boje proti českému „Palermu“ k jakési odrůdě postdemokratické oligarchické společnosti.

            Za Gustáva Husáka, a rádo se na to zapomíná, jste mohli zničit sebe i své blízké jenom tím, že jste nešli k volbám a nevolili povinně strany Národní fronty – kromě komunistů třeba lidovce nebo socialisty. V zahraniční politice se prováděla strategie omezené suverenity, v Praze si naši bolševici vytahovali kapesníky pokaždé, když si v Moskvě Brežněv kýchl. Děti byly vinny (domnělými) zločiny svých rodičů. Řádila cenzura, o svobodě slova se nemohlo ani mluvit. Mizely skvělé osobnosti české vědy i kultury. Ve vězení seděli lidé, kteří tam sedět neměli. Právo a spravedlnost byly škaredě zohýbány tak, aby odpovídaly té jediné oficiální ideologii – marxismu-leninismu. Cestovat do zahraničí bylo sci-fi, pokud jste samozřejmě nebyli členy vyvoleného klubu aparátčíků nebo jejich dětmi – jako třeba rodina Babišů. Gustáv Husák zkrátka byl poslušným a pevným spojencem Moskvy a strůjcem dvacetileté české (a slovenské) nehybnosti a zničil naděje celé jedné produktivní české generace.

            A je skoro symbolické, že právě mladý Andrej Babiš dokázal dosyta využít všech možností, které svým věrným husákovský režim nabídl – studia na prestižních západních školách, práce v polostátním, polosoukromém podniku zahraničního obchodu a navázání kontaktů, jichž dokázal šikovně a agresívně využít při budování svého soukromého impéria v polovině devadesátých let, tedy v té době, pro kterou on nemá paradoxně ani slova dobrého.

            Husák vládl z vůle Moskvy, Babiš vládne z vůle prezidenta Zemana. Husákovi to vydrželo do doby, než se sovětský režim zhroutil jako domeček z karet, u Babiše zatím nevíme. Pokud se mu ale podaří uzavřít koalici, skrytou či otevřenou, s dalšími Husákovými pohrobky – komunisty – a vpustí je hlavními dveřmi do úřadů a veřejných funkcí, kruh se uzavře. A Gustáv Husák může odpočívat v hrobě spokojeně jako už dlouho ne.

 

O autorovi| MAREK STONIŠ, ŠÉFREDAKTOR

Foto autor| FOTOMONTÁŽ JAN IGNÁC ŘÍHA

Foto popis| V jednu dobu věřili Husák i Babiš v socialismus. Než ten druhý objevil kouzlo kapitalismu.

 Zpět na knížku "Gustáv Husák".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook