Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Hoří déšť  »  Hoří déšť . Jihlavské listy

Hoří déšť . Jihlavské listy

Knižní tipy Jihlavské listy | 9.4.2010 | rubrika: Víkend JL | strana: 17 | autor: -an


Šárka Horáková Maixnerová: Hoří déšť (Vyšehrad, 2010, 272 stran, 298 Kč)
Podtitul knihy Zpráva o „Akci K“, noci ze 13. na 14. dubna 1950, kdy měl být internován Bůh, vypovídá o obsahu knihy. V „Akci K“ bylo v klášterech hromadně zatčeno na dva tisíce řeholníků a „rozptýleno“ do věznic. Zde si odpykávali dlouhé tresty v krutých podmínkách. Kniha scénáristky Šárky Horákové Maixnerové si neklade za cíl historické zmapování této události. Autorka nechává promlouvat autentické dobové dokumenty. Ty jsou otištěny vcelku, a umožňují tak unikátní nahlédnutí za kulisy historické události. Seznámíme se tak s poznámkami týkajícími se prvního velkého procesu s představiteli církví, který „Akci K“ předcházel, s plány na akci samotnou nebo odsuzujícími dopisy institucí a pracovních kolektivů, podobnými těm, jaké známe z procesu s Miladou Horákovou.
Dokumenty doprovází střídmý komentář, obsahující přehled nejdůležitějších událostí předcházejících „Akci K“, citace pamětníků (opati Bohumil Vít Tajovský a Anastáz Opasek) aj.
Kniha je rozčleněna na čtrnáct zastavení křížové texty, ke každému z nich je připojen obraz malíře Michaila Ščigola, jehož expresivní malba dotváří výtvarnou podobu této neobvykle působivé knihy.
 Zpět na knížku "Hoří déšť".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook