Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Islamofobie po česku  »  Islamofobie po česku - Ego! _ 23.2.2018

Islamofobie po česku - Ego! _ 23.2.2018

Stále aktuální historie

    str. 37    Knihy

    Aleš Palán       

Minulost se nedá vymazat, ani z paměti, tím spíš, když nám neustále prosakuje do přítomnosti. A poznat ty souvislosti může být nejen poučné, ale i zábavné.

 

Čítanka omylu Kateřina Šimová, Daniela Kolenovská, Milan Drápala eds.: Cesty do utopie. Sovětské Rusko ve svědectvích meziválečných československých intelektuálů; Prostor

 

Ivan Olbracht, Zdeněk Nejedlý, Vladislav Vančura, Jan Werich. To jsou jen některá jména meziválečných levicových intelektuálů, kteří hledali svůj pozemský ráj v sovětském Rusku. Do veliké země na Východě se vypravili, viděli tam přesně to, co měli vidět, a zpět se vrátili okouzleni, posíleni ve své víře. A podali o tom zprávu – tendenční a krátkozrakou. Miliony mrtvých při cíleném ukrajinském hladomoru či teror namířený proti některým národnostem (krymští Tataři a mnozí další) a profesím (lékaři apod.) tito lidé popírali, zlehčovali nebo pokládali za potíže růstu.

            Právě z podobných „svědectví“ je složen výjimečný svazek Cesty do utopie. Bezmála 900stránková kniha je doplněná mapkami, fotografiemi, reprinty knih a plakátů a zejména vysvětlivkami i zasvěceným komentářem.

Výsledkem tak není čítanka absurdity, ale čtivý doklad jednoho zásadního omylu. Nejaktuálnější jsou pasáže, kdy autoři před problémy v zemi sovětů již nemohou zavírat oči. Marie Pujmanová se s nimi například vyrovnává přirovnáním ke kaňce, kterou na své školní práci udělá geniální matematik. Jen proto mu přece ještě nedáme pětku, že? „Těch kaněk ještě bude,“ soudí česká spisovatelka – a nemýlí se.

 

Strach z islámu. Zase.

Bronislav Ostřanský (ed.): Islamofobie po česku. Český odpor vůči islámu, jeho východiska, projevy, souvislosti, přesahy i paradoxy; Vyšehrad

Muslimové! Už jsou tady zase! Nebo spíš náš strach z nich. Ten je nejen aktuální, ale – jak dokládají přední čeští religionisté a orientalisté – i historický. Antologie mapuje zdroje a tendence českého respektu z islámu ve společenských a politických kontextech. I v zábavných detailech. Jmenuje se váš pes Alík?

Je to odkaz na dobu, kdy se psům na potupu muslimům dávala jejich jména. V tomto případě Alí. Sborník analýz mapuje naše obavy před půlměsícem v kontextu minulých století jen v nezbytné míře. Důraz je položen na minulost nedávnou (od islamofobie k antisemitismu) a hlavně na současnost. Celá jedna kapitola je věnována dění na facebookové stránce Islám v ČR nechceme.

            Kniha je varováním. Samozřejmě před islamismem, terorismem a rasismem. Ale také před neinformovaností a neschopností rozlišit relevantní zdroje od těch manipulativních. Varovně působí už název jednoho oddílu knihy: Násilí z nenávisti. Takto daleko to snad u nás nedojde, ta nenávist je ale hmatatelná.

Hon na novodobé čarodějnice se může obrátit jakýmkoliv směrem.Zpět na knížku "Islamofobie po česku".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook