Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Islamofobie po česku  »  Islamofobie po česku - Ústecký deník _ 16.2.2018

Islamofobie po česku - Ústecký deník _ 16.2.2018

Komu se asi hodí, že máme z islámu strach

str. 11    Kultura / Ústecký kraj

    (dts)       

Severní Čechy – Co myslíte, máme doma v Čechách strach či předsudky? A komu se asi hodí, že se i zde islámu bojíme? Také na to odpoví kniha předních českých odborníků, titul z nakladatelství Vyšehrad ISLAMOFOBIE PO ČESKU.

            V zemi s dost mizivým procentem muslimů se šíří silná islamofobie – „choroba“, jež se rozmohla vinou štvavých serverů a politiků. Ti pochopili, že s takovým poplašným programem jistě uspějí ve volbách. České islamofobii prospívá, že část veřejnosti ví o islámu málo, nikdy se s muslimy ani nesetkala a názory si často utváří z dezorientujících zdrojů. Publikace ISLAMOFOBIE PO ČESKU je pro ty, kteří se opravdu zajímají a dají prostor historické, religionistické a také mediální analýze. S úvodem Luboše Kropáčka vydává Vyšehrad.

            Vztah k islámu a k muslimům je jedním z nejaktuálnějších témat, která hýbou hýČeskuhýi veřejností v Česku v celém západním světě.

Uprchlická krize, džihádistický terorismus a další fenomény dneška dodaly tomuto vztahu vyhrocené rysy. Skutečný islám i skuteční muslimové se často ztrácejí v moři zjednodušení, generalizací, obav. Přední čeští islamologové, politologové, religionisté a další odborníci pod vedením Bronislava Ostřanského hledali odpovědi na otázku, jak se v ČR, zemi s mizivým procentem muslimů, zrodila tak silná islamofobie. K tématu přistupují z různých úhlů, od rozboru stereotypů o islámu a muslimech v české publicistice i knižní produkci, vývoj západních představ o islámu a muslimech od středověku, vztahu islamofobie a antisemitismu, místu islamofobie v paletě extremistických směrů v ČR, až po pohled na sociální sítě a jejich vliv na utváření islamofobních názorů dnes. Jak připomínají autoři, bez kritického přístupu k islámu a muslimům nikdy nelze věcně uchopit reálné problémy s nimi spojené, bezpečnostní hrozby i sociální rizika. Porozumět jim však vyžaduje skutečné znalosti a rozhled, nikoliv jen kategorické soudy. Úvodem ke knize přispěl nestor české vědy o islámu Luboš Kropáček.

 

Foto popis|

Region| Severní ČechyZpět na knížku "Islamofobie po česku".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook