Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Jack Nicholson  »  Jack Nicholson - Týden

Jack Nicholson - Týden

Život jako scénář

19.1.2015    Týden    str. 81    Kultura

    Antonín Kocábek       

Recenze

 

Základním předpokladem dobrého knižního životopisu je osobnost se zajímavou minulostí a zručný autor. Kniha Marka Eliota s prostým názvem Jack Nicholson by všem mohla být vzorem.

 

Americký herec, který má v rodném listě uvedeno jméno John Joseph Nicholson, je už několik desítek let nehasnoucí hollywoodskou hvězdou. Zároveň však jeho životní příběh nabízí takovou porci nevšednosti a dramatických momentů, že je přesně tím druhem člověka, o němž se všem tvůrcům biografií musí zdát.

            Marc Eliot je úspěšný americký autor, s jehož prací se už mohli i čeští čtenáři seznámit prostřednictvím knih o Paulu Simonovi nebo Michaelu Douglasovi. Spojení Nicholson–Eliot je excelentní ukázkou podobného druhu literatury; teprve při četbě knihy si lze uvědomit, jak jsou jiná podobná díla o slavných hercích ve svém pouhém výčtu filmů a životních událostí nudná a povrchní.

            Eliot řádku po řádce vytváří nejen plastický obraz stěžejní postavy svého díla, ale nabízí i fascinující a silný příběh, po kterém přinejmenším v budoucnu jistě rád sáhne některý z filmových režisérů. A nejen proto, že Nicholson má za sebou zážitky, které jsou často za hranicí fantazie většiny běžných autorů filmových námětů.

 

Mistrný konstruktér

 

Zajímavé je, že zprvu to tak vůbec nevypadá. Nechybějí triviality typu zdůrazňování, že filmoví fanoušci si často „pletou“ a spojují herce s jeho postavami. A úvod knihy působí vyloženě zmateně.

Hned na druhé stránce se například čtenář dozví, že si malý Jack oblíbil jakousi Lorraine, která ho vychovávala lépe než jeho matka. Ale nedozví se už takový „detail“, o koho vůbec jde – teprve o několik stránek dále autor mezi řečí sdělí, že to je jeho sestra.

            Nicméně ještě později se ukáže, že jde o jednu z metod, kterou autor čtenáře důmyslně udržuje v napětí a postupně ho, ať chce či nechce, vtahuje do děje. Podobně jako tvůrce fikce často nejprve jen naznačí a pak se ke stejnému momentu vrátí a nechá ho zapůsobit plnou silou. Opakovaně tak mistrně graduje své zápletky, aby na konci kapitoly či některé z pasáží nechal vybuchnout bombu v podobě kupříkladu nečekaného zjištění, že jeho matka je ve skutečnosti jeho babičkou, zatímco ta, kterou považoval za sestru, je jeho skutečnou matkou.

            Eliot přitom postupuje historií zcela logicky krok za krokem, když odbočí, dává to vždy smysl. Napříč časem skáče jen výjimečně a vždy je to pro atraktivnost textu. Vedle Nicholsonovy cesty za slávou a uznáním, setkání s řadou později slavných kolegů, líčení jeho milostných eskapád a pochopitelného popisu filmů, do kterých byl obsazen, se čtenář přirozeně a téměř „mezi řečí“ dozví leccos o vzniku amerického nezávislého filmu v druhé polovině padesátých let, o společenském klimatu v letech šedesátých a mnohém dalším. Autor vše navíc zasazuje do kontextu a souvislostí, a to řemeslně, na nejvyšší úrovni.

 

Oscaři, sex a drogy

 

Životopis Jacka Nicholsona je poutavou knihou, v níž je paradoxně až na druhé koleji rovina, kterou oslňují jiné publikace tohoto druhu – třeba počtem Oscarů či častým převyprávěním obsahů slavných filmů, jež beztak všichni příznivci znají. Nic podstatného z této kategorie tu nechybí, ale více prostoru je věnováno hercovu dobrodružnému soukromému životu plnému drog a žen, jeho profesnímu vývoji a dopadu, jaký na něm jednotlivé mezníky zanechaly. Geniálně propojuje zábavné a poutavé čtení s nečekaně vydatnou porcí objevných faktů, a to často neznámých i pro znalce Nicholsonova života či jeho příznivce. Jde o titul, který by neměl chybět přinejmenším v knihovně filmových nadšenců.

            Marc Eliot: Jack Nicholson.

Vydalo nakladatelství Vyšehrad, přeložila Jaroslava Hromadová.

312 stran.

 

Foto popis| SMÍCH, Z KTERÉHO MRAZÍ. Kromě dramatických rolí proslavily Jacka Nicholsona hlavně takové, ve kterých mohl vedle herectví uplatnit i svou sarkastickou mimiku. Jejich vrcholem je nejen Daryl Van Horne v Čarodějkách z Eastwicku, ale hlavně Joker ze zfilmovaného komiksu Batman.

Foto autor| Foto: 1 Profimedia, 2 VyšehradZpět na knížku "Jack Nicholson".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook