Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Konstantin Veliký  »  Konstantin Veliký - Text na záložce

Konstantin Veliký - Text na záložce

 

Císař Konstantin Veliký patří mezi osobnosti, které nejpodstatnějším způsobem utvářely podobu dnešní Evropy. První křesťan na trůně římského impéria, zakladatel nové a výstavné metropole – Konstantinopole, druhého Říma, schopný organizátor i vizionář. Zároveň však je jeho osoba obestřena mnoha nejasnostmi a vedou se o ni urputné spory. Pro některé historiky byl Konstantin egoistickým „mužem moci“, který všech prostředků využíval pouze k upevnění své pozice, pro jiné naopak panovníkem, kterému se dostalo zvláštního zjevení, nebeského osvícení a zapálenosti bojovníka za věc Boží. Spolu s autorem knihy M. Claussem se můžeme ptát: přijal Konstantin křest z vnitřních pohnutek, či z politického kalkulu?

Jak ukazuje tato kniha, skutečnost je složitější i rozmanitější. Konstantin Veliký byl osobností nejednoznačnou, a právě proto mimořádně zajímavou. Stejně zajímavou, jako byla jeho doba sama: 4.století křesťanské éry je po právu považováno za zlomové období, kdy se zásadním způsobem změnila tvářnost a struktura křesťanství a s ním i celého křesťanského světa. Ne náhodou bývá tento zlom nazýván „konstantinovským obratem“.

Předností knihy Manfreda Clausse je to, že osobnost císaře Konstantina sleduje na pozadí spletitých politických a náboženských dějů, na něž tento státník reagoval. V závěru knihy se perspektiva přesouvá z Konstantinova Východu k západoevropskému světu a ukazuje podoby obrazu velkého císaře na Západě křesťanské Evropy.

Ke knize je oproti původnímu německému vydání připojen překlad textu soudobého historika Eusebia z Kaisareie, který dokresluje portrét císaře Konstantina a umožňuje nahlédnout jej z perspektivy současníků tohoto „římského císaře mezi pohanstvím a křesťanstvím.“

 Zpět na knížku "Konstantin Veliký".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook