Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Kuchařka při onemocnění žaludku  »  Kuchařka při onemocnění žaludku - Mix zdraví-Vlasta

Kuchařka při onemocnění žaludku - Mix zdraví-Vlasta

mix zdraví Předchozí zpráva 2 / 2
Vlasta | 20.8.2008 | rubrika: Mix zdraví | strana: 22 | autor: (lac)
JAK VYROBIT hollywoodský úsměv

Zatímco mléčné zoubky bývají bílé, ty trvalé už jsou přirozeně trochu zbarveny. Když se k tomu přidá pití kávy, červeného vína nebo kouření, mají zuby daleko do zářivé běloby chrupu filmových hvězd. Lidé proto často hledají pomoc stomatologa či dentální hygienistky.
Profesionální bělení zubů však může stát od tří do padesáti tisíc korun.
Jinou možností je každodenní čištění bělicí zubní pastou. Zkusit lze například Signal White System Naturals, který obsahuje výtažky z máty a mikrogranule s extraktem z citronu.

Radostné domácí pečení

Sušenky, oplatky, trvanlivé pečivo, dobrůtky z listového těsta či smažené koblihy z pekárny. Tak rádi je jíme!
Ty všechny ale bohužel obvykle obsahují spoustu cukru a ne vždy kvalitního tuku. Kdo si chce zamlsat a přitom vědět, co jí, ať si upeče doma sám. Mnoho receptů na sladké i slané pečivo lze najít na internetových stránkách značky Hera www.pecenijeradost.cz.

NOHY JAKO V BAVLNCE

Puchýř dokážou udělat sandály stejně jako pohorky. Kvůli nebezpečí infekce se nemá propichovat, splaskne a zmizí sám. Hojení otlačené kůže se dá urychlit použitím speciálních náplastí Cosmos Hydro-Active. Mají hydrokoloidní polštářek s účinnou látkou, jež podporuje hojivé procesy. Podobné náplasti nabízí i značka Compeed, která navíc uvedla na trh i tyčinku proti puchýřům.

Dávej na sebe pozor!

Takhle často volají rodiče za svými dětmi v obavě, že se jim něco stane. Není divu. Každý rok u nás zemře na následky úrazu kolem stovky dětí do 15 let a téměř dvojnásobek mladistvých do 19 let. Na 30 tisíc dětí je kvůli úrazu hospitalizováno a 450 tisíc ošetřeno ambulantně. Není proto od věci dětem neustále vštěpovat, jak se má chovat chodec na silnici nač dávat pozor na dětských hřištích, při sportu i doma, že je nutné nosit na kolo přilbu, že autosedačka a bezpečnostní pásy jsou v autě proto, aby byly používány. Nápady, jak předcházet dětským úrazům, najdete na www.dnybezurazu.cz.

UKLIDŇUJÍCÍ TALÍŘ

Žlučníkáři si musí pečlivě vybírat jídlo. „Kuchařka při onemocnění žlučníku“, kterou vydalo nakladatelství Vyšehrad, pro ně může být inspirací, jak si své trávení nerozdráždit, ale naopak uklidnit.

***

Otázka & odpověď
NEZAPOMÍNEJTE NA VLÁKNINU

Snažím se opakovaně držet redukční dietu, ale vždy je to doprovázeno zácpou. Poradíte mi, jak jí příště předejít? Inéz, Liberec

Neznám složení vašeho jídelníčku během držení diety. Pokud dieta způsobuje zácpu, asi jíte málo vlákniny, případně málo pijete. Pro prevenci zácpy je tedy nutné zařadit potraviny s vyšším obsahem vlákniny - ovoce, zeleninu, potraviny z celozrnné mouky, případně vlákninu doplnit potravinovými doplňky. Dietu bude vhodné obohatit i probiotiky, ať už ve formě tablet či funkčních potravin, případně symbiotických preparátů, což jsou kombinace probiotických bakterií s prebiotikem, tedy s vlákninou, oligofruktózou a podobně. Při dietě je též nutný dostatečný příjem tekutin (alespoň 2 až 2,5 litru). Více informací o problematice trávení najdete na www.forsapi.cz.

ODPOVÍDÁ: doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph. D. z II. interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice, Praha

***

3x TIPY PRO VÁS JEDNODUCHÉ RADY PRO ÚČINNOU POMOC

1 NASUŠTE SI ŘEBŘÍČEK
Tato bylinka se sbírá ve vrcholném létě a je opravdu téměř na všechno. Léčí poškození jater, záněty tlustého střeva, pomáhá při nadýmání. Snižuje krevní tlak a ženy mohou řebříčkový čaj pít při příliš silné menstruaci.

2 BÍLKOVINY PRO SVALY
Kdo drží redukční dietu a nezajistí si dost bílkovin, může přijít o část své svalové hmoty! Zdrojem kvalitních bílkovin je nejen maso, mléko a sýr, ale i rostlinné maso, vaječný bílek či luštěniny.

3 VŮNĚ PROTI NÁMĚSÍČNOSTI
Opouštíte v noci svou postel a ve spánku se procházíte po celém domě? Známe pomoc: zkuste si ve své ložnici vytvořit uklidňující ovzduší za pomoci vonných olejů v aromalampě. Doporučují se silice kakostu, heřmánku, meduňky či santalového dřeva.


Zpět na knížku "Kuchařka při onemocnění žaludku ".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook