Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Labyrint pohybu  »  Labyrint pohybu - Mladá fronta Dnes_12.4.2018

Labyrint pohybu - Mladá fronta Dnes_12.4.2018

Shodli jsme se jen, že spolu nesouhlasíme

12.4.2018    Mladá fronta DNES    str. 22    Sport

    Karel Knap       

Tenisový fanatik Radek Štěpánek o rozchodu s Djokovičem, přátelství s Agassim i narození dítěte

 

Až příliš poklidná penze. Návaly nudy. A stesk po vzrušující kariéře... Obecné představy o novém životě Radka Štěpánka se zásadně liší od skutečnosti.

               V posledním půlroce se naopak ocitl ve víru neočekávaných událostí. Uťal spolupráci s kondičním trenérem a blízkým kamarádem Markem Všetíčkem.

               Po vážném rozhovoru s fyzioterapeutem Pavlem Kolářem o rizicích plynoucích z havarijního stavu jeho zad se rozhodl, že skončí s profesionálním sportem.

               Dozvěděl se, že jeho přítelkyně a bývalá choť Nicole Vaidišová s ním čeká dítě.

               Dostal a přijal nabídku, aby koučoval dvanáctinásobného grandslamového šampiona Novaka Djokoviče. Načež se s ním pro názorový nesoulad nedávno rozžehnal.

               „Rodina je teď jasná priorita, strašně se těším, až se nám to narodí. Hlavně aby všechno proběhlo v pořádku a všichni byli zdraví,“ řekl včera na křtu Kolářovy knihy Labyrint pohybu.

 

* Profesor Kolář měl na vaši kariéru zásadní vliv, že?

 

               Jistě. Loni jsme se sešli v jeho Centru pohybové medicíny. Když objedná malé pivo nebo slivovici, je jasné, že náš rozhovor bude hlubší a nebude se mi moc líbit. Naznačil mi, abych začal přemýšlet o konci. Že mi hrozí trvalé následky. Nerozkazoval. Nechal rozhodnutí ve mně dozrát, až se rozum dohodl se srdcem a já pověsil raketu na hřebík.

 

* Jak zásadně vám jeho kouzla prodloužila kariéru?

 

               Těžko odhadovat. Ale přeučení pohybových stereotypů mi určitě pomohlo. Po třicítce už mě kdekdo posílal do důchodu, ale já vydržel dalších osm let, takže právě o ně mi možná protáhl můj tenisový věk. Naučil mě, jak je mysl úzce propojená s tělem. Naučil mě, abych ho správně vnímal. Aspoň šest měsíců jsem se učil správně provádět jeho cviky. Jsou náročné na detaily, na jakékoliv vychýlení těla. Dvacet minut jeho cvičení je lepších než dvě a půl hodiny dělání zmetků.

 

* Nepřepadávají vás myšlenky na návrat na dvorce?

 

               Ne. Tělo mě nepouští dál. Šel jsem až na hranu. Půjdu si zahrát, ale jen pro radost. Fanouškům jsem slíbil, že se nerozloučím s lékařskou zprávou vsedě za stolem, nýbrž na kurtu. Takže mě na něm ještě uvidíte, nebojte. Mám v hlavě plány na poslední mač. Až nastane pravá chvíle, rád sdělím: s kým, kde a jak.

 

* Z hráče jste se bleskově převtělil v trenéra. Jak hodnotíte čtyřměsíční angažmá u Djokoviče?

 

               Bylo krátké. Přál bych si, aby bylo úspěšnější. I tak ho vnímám jako obrovskou zkušenost. Mockrát jsme zjistili, že máme na věci rozdílný názor. Shodli jsme se akorát na tom, že spolu moc nesouhlasíme.

 

* V Srbově týmu jste se setkal s Andrem Agassim, s nímž jste si náramně porozuměl. Proč?

 

               Vážím si příležitosti poznat ho zblízka. Strávili jsme spolu dost času a denně komunikovali. Znal jsem ho jako hráče, znal jsem ho z médií... Ale až teď jsem mohl pozorovat fascinující způsob, jak vidí tenis. Líbilo se mi, jak s otevřeným srdcem pomáhal Novakovi. Spřátelili jsme se, což pro mě hodně znamená.

 

* Umíte si představit, že by se z vás ještě někdy stali parťáci?

 

               Kdyby se hvězdy srovnaly ve správné konstelaci, rád s ním budu spolupracovat. A to nejen na kurtu.

 

* V minulosti o vaše služby projevil zájem třeba australský rebel Nick Kyrgios. Ozval se někdo v posledních dnech?

 

               Pár zpráv jsem dostal. Ale konec s Novakem je čerstvý. Panuje klid zbraní. Soustředím se na svůj osobní život a na své obchodní aktivity. Uvidíme, co přinese budoucnost.

 

* V létě se stanete tátou. Těšíte se?

 

               Těším se, aniž bych věděl, co mě čeká. Všichni mi můžou o rodičovství vyprávět, ale dokud nebudu držet svoje dítě v náručí, nedokážu si to úplně představit. Pro mě je tak trochu sci-fi příběh, že se v bříšku něco pohybuje.

 

* Vy i Nicole jste ve svých žebříčcích prorazili do Top 10. Je váš potomek odsouzený k životu s raketou? Bude mít tenisák pověšený nad postýlkou?

 

               Asi ne. Ukážu jí náš sport... Nebo jemu. A uvidíme, jak zareaguje. Předpoklady po nás asi mít bude. Ale člověk míní a život mění, takže se k ničemu nehodlám upínat. Chtěl bych svému dítěti dát stejnou péči, jakou jsem dostal od svých rodičů. Pozornost, lásku... Nikdy jsem nechtěl být taťka přes Skype.

 

* Kdyby si vás teď někdo chtěl najmout, musel by přijít s opravdu velkou peckou?

 

               Když jsem kývl na Novakovu nabídku, tak už jsem věděl, že nás bude o jednoho víc. Zásadní roli v rozhodování sehrála podpora od Nicole. Prožíval jsem emotivní chvíle. Rozchod s Márou Všetíčkem, ukončení kariéry, pak se ozval Novak. Nebyl čas srovnat se po všech těch turbulencích. Hodně mi pomohla.

 

* Je výhoda, že je vaše partnerka ze stejné branže?

 

               Je. Má velké pochopení. Ví, jak tenis miluju a co pro mě znamená. Že se v něm cítím jako ryba ve vodě. Když přiletí nějaká lákavá nabídka, ona určitě zase bude mít důležité slovo.

 

O autorovi| Karel Knap, reportér MF DNES

Foto autor| Foto: Profimedia

Foto popis| Už toho nech Profesor Kolář (vpravo), sportovci uznávaný mág, loni doporučil Radku Štěpánkovi, aby s tenisem skončil.Zpět na knížku "Labyrint pohybu".

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Ediční plán
Jaro / léto 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook