Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Labyrint a bojovník / Symboly v architektuře, náboženství a hudbě - Text na záložce

Labyrint a bojovník / Symboly v architektuře, náboženství a hudbě - Text na záložce

 

Turista, jenž zavítá do proslulé katedrály v Chartres, může být překvapen, když na podlaze objeví obrovské bludiště. Proč tam je? Craig Wright, profesor dějin hudby na Yale University, se ve své fascinující knize zabývá tímto symbolem a jeho významem v architektuře, náboženství, literatuře, tanci a hudbě. Sleduje příběh labyrintu a bojovníka, který je s ním neodmyslitelně spjat, od starověkého mýtu o Théseovi a krétském bludišti přes středověk a osvícenství až do současnosti. Zabývá se rolí, již sehrál v křesťanských velikonočních rituálech, a jeho interpretací ve středověké teologii.

 

Cesta labyrintem je poutí od hříchu ke spasení a bojovník je tím, kdo nás na této cestě vede. Wrightův bojovník je Théseus, Kristus, křesťanský voják, Ozbrojený muž, jenž vchází do labyrintu, aby v jeho středu čelil rozhodujícímu úkolu a pak vítězně nalezl opět cestu ven.

 

Podstatná část knihy je zasvěcena labyrintové hudbě a skladbám takových velikánů, jako byli J. S. Bach a W. A. Mozart. Na začátku a konci knihy se autor věnuje obnovenému zájmu o bludiště, k němuž došlo na přelomu našeho tisíciletí, čímž se kruh magicky uzavírá: stejně jako v labyrintu odcházíme stejnou cestou, kterou jsme vešli.

 

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Ediční plán
Podzim / zima 2019

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook