Zobrazit PC verzi
Právě se nacházíte zde:  »  ivysehrad.cz  »  Léčivá moc smíchu - Tina

Léčivá moc smíchu - Tina

Čtyři důvody, proč se víc smát 1 / 1
Tina | 1.10.2008 | rubrika: Psychologie | strana: 35 | autor: E. Danielová
Není vám do smíchu? Zkuste to - vždyť humor usnadňuje život. Lepší je být veselý než smutný...

Hlavní důvod, proč bychom se měli častěji smát, je prostý - kdo se směje, automaticky se cítí dobře. Odborníci zjistili, že smíškové působí na své okolí lépe než ti, kteří ukazují zachmuřené obličeje, a že navazují více mezilidských kontaktů. Srdečný smích je výrazem radosti, díky níž jsme pro druhé atraktivnější.

1 Smích dělá zázraky - léčí tělo i duši

Při smíchu se tělo doslova otevírá. Zároveň produkuje více hormonů štěstí, krev proudí rychleji a zaplavuje nás příjemný pocit tepla. V důsledku zvýšeného prokrvení jsou všechny tkáně lépe zásobovány kyslíkem a to nás chrání před nemocemi - posilujeme si tak vlastně obranyschopnost. A když je na tom dobře tělo, cítí se tak i duše.

2Smích pomáhá na cestě životem

Dospělí si často myslí, že chytřejší je řešit věci rozumem, a tak smích ze svého života téměř vytěsní. Na rozdíl od dětí si často odpírají tělesné a citové projevy. Někdy jim ve smíchu brání i to, že berou příliš vážně tradiční představy o životních cílech - pokud třeba nemají do čtyřicítky vlastní dům, kráčejí životem s trvale pokaženou náladou.

3 Smích přivolává příjemné pocity

Je vaše nálada na bodu mrazu? Tak zkuste uskutečňovat věci, o kterých jste si doposud jen četla nebo je viděla v kině. Projeďte se třeba po řece ve člunu či si prohlédněte svět z koňského hřbetu. Nebo si vzpomeňte, jak jste se dřív nasmála s kamarádkou - a často kvůli úplné hlouposti. Když se přistihnete, že jste zase vážná a zasmušilá, zkuste popřemýšlet, co se vám dnes či včera stalo legračního, co se vám líbilo. Už to ve vás nenásilně vyvolá příjemné pocity. Když budete životem kráčet s úsměvem, vzbudíte u druhých pozitivní odezvu a sama se budete mít víc ráda.
Ale pozor! Hraný úsměv takovou sílu nemá, a navíc city nelze řídit. Když se však rozhodnete, že budete myslet optimističtěji, přijde pohoda sama od sebe.

4 Smích převálcuje špatnou náladu

Špatná nálada se často přeceňuje. Někdy k ní ani nemáte důvod. Proto ji vědomě nepřehánějte a zkuste se na sebe podívat z nadhledu. Uvidíte, jak komicky při tom všem mračení působíte.
A uvědomte si, že k tomu, abyste se zasmáli, se rozhodně nemusíte neustále pohybovat v mimořádně duchaplné společnosti.
Ale pozor - pokud u vás přetrvává smutná, úzkostná nebo „prázdná“ nálada, ztráta zájmu a radosti, může jít o počínající depresi. Každoročně jí onemocní až 5 % obyvatel a ženy jí trpí častěji než muži. V tomto případě je namístě vyhledat odbornou pomoc. Čím dříve se s odbornou léčbou začne, tím lépe pro vás. D

Veselí lidé jsou více oblíbení

Hollywoodská hvězda Julia Roberts (39) se proslavila kromě jiného i svým neodolatelným úsměvem. „Když se směje, má radost celý národ,“ napsal jeden americký filmový kritik. Kdo se směje, toho mají lidé rádi, protože radost v obličeji druhých je přímo nakažlivá. Britští vědci zjistili, že když vidíme veselé lidi, sami z toho máme dobrou náladu, zatímco pohled na zakaboněné mrzouty nás nechává chladné. A kontakt s veselými lidmi bereme jako příjemný a obohacující.

***

Tip!

Úsměv ve správnou chvíli dokáže prolomit ledy v mezilidských vztazích. Často je to právě úsměv, který stojí na počátku přátelství, spolupráce nebo i manželství. Kniha známého psychiatra Karla Nešpora je praktická, čtivá a srozumitelná. Najdete v ní dokonce více než 50 způsobů, jak prozářit a proteplit svůj život smíchem, i když právě nesvítí slunce a nemáte to lehké, a také zajímavá a originální pojedná

Čím nahradíte hněv a úzkost

Foto popis| Proč se tváříme tak vážně? Zatímco děti se zasmějí až čtyřistakrát za den, my dospělí sotva patnáctkrát.
Foto autor| ilustrační foto: isifa (1) a knižní tip od Nakladatelství VYŠEHRAD - www.ivysehrad.cz, 271 962 474

Staňte se fanouškem

Facebook

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Ediční plán
Podzim / zima 2018

Literatura s názorem / sborník

Literatura s názorem / sborník

Nakladatelství Vyšehrad
Nakladatelství Vyšehrad
na sociálních sítích
Facebook